Και η προϊστορία με την ΑΕΚ!

19:33 5/2/2013 - Πηγή: AEK365

ΑΕΚ και Διομήδης στο Κύπελλο έχουν συναντηθεί τρεις φορές και όλες ολοκληρώθηκαν με νικήτρια την Ένωση, μάλιστα η τελευταία ήταν πέρσι πάλι στα ημιτελικά με την ΑΕΚ να κερδίζει με το επιβλητικό 32-19. Την περίοδο 2009-2010 για την φάση των «16» η ΑΕΚ είχε επικρατήσει εντός έδρας με 30-28, ενώ η τρίτη συνάντηση τους έγινε την περίοδο 2008-2009 στο φάιναλ φορ

των Σερρών, στο δρόμο προς το τρόπαιο, όταν η ομάδα του Γιάννη Αρβανίτη επιβλήθηκε με 30-28 και πήρε την πρόκριση για τον τελικό κόντρα στον Φίλιππο.

Συνολικά το αυριανό είναι το 23ο παιχνίδι των δύο ομάδων με την ΑΕΚ να προηγείται στις νίκες με 15-7, ενώ είναι αξιοσημείωτο πως κανένα ματς δεν έχει λήξει ισόπαλο. Αυτό που έχει όμως μεγαλύτερο ενδιαφέρον είναι η προϊστορία στην έδρα της «Ένωσης», όπου το γηπεδούχο σωματείο έχει την παράδοση υπέρ της με 9 νίκες και μόλις μία ήττα, αυτή στο πρωτάθλημα την περσινή σεζόν με 25-23.
Στα αγωνιστικά η ΑΕΚ προέρχεται από την νίκη με τη ΧΑΝΘ, ενώ ο Διομήδης ακόμα είναι αήττητος στην Ελλάδα (12 νίκες- 1 ισοπαλία). Για τους γηπεδούχους αναμένεται να επιστρέψει ο Παπαδιονυσίου που έλειψε από τους αγώνες με ΠΑΟΚ και ΧΑΝΘ, ενώ για τους Αργίτες τα προβλήματα είναι πολλά, αφού θα απουσιάσουν οι Μαστορογιάννης, Δεληγιάννης και Καραιβάνοφ.