Ήττα στις λεπτομέρειες

21:14 16/4/2014 - Πηγή: AEK365

Ο Παναθηναϊκός έκανε πολύ μεγάλη προσπάθεια για να νικήσει την ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα αλλά τελικά ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με 77-74 στην παράταση. Μεγάλη ευκαιρία για μπρέικ έχασαν οι πράσινοι που προηγήθηκαν με πέντε πόντους δύο λεπτά πριν από το τέλος.Οι «πράσινοι», που βρέθηκαν και στο -13 στο τρίτο δεκάλεπτο, έφτασαν να προηγούνται με +5 τρία λεπτά πριν το τέλος, αλλά ο Γουίμς φρόντισε να στείλει το ματς στην παράταση. Εκεί ο Διαμαντίδης

έχασε πολλά σουτ, ο Παναθηναϊκός έμεινε για 4:40 χωρίς σκορ και οι γηπεδούχοι έφτασαν στη νίκη.

Γουίμς (21π.) και Χριάπα (17π., 11 ριμπ.) ήταν οι κορυφαίοι της ΤΣΣΚΑ, ενώ Λάσμε και Ματσιούλις είχαν από 14 πόντους για τον Παναθηναϊκό. Μοιραίος στο τέλος ο Διαμαντίδης, που είχε 10 πόντους, 7 ασίστ, αλλά και 4 λάθη με 2/10 τρίποντα.

Δεκάλεπτα: 21-14, 40-33, 58-56, 72-72, 77-74.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Μεσίνα): Μίτσοβ 2, Φριτζόν 10, Τζάκσον 5, Πάργκο 1, Κρστιτς 5, Γουίμς 21, Βοροντσέβιτς, Κάουν 1, Χριάπα 17, Χάινς 15.

Παναθηναϊκός (Αλβέρτης): Μπράμος, Κάρι 3, Μπατίστ, Φώτσης 6, Ούκιτς 2, Λάσμε 14, Μαυροκεφαλίδης 4, Διαμαντίδης 12, Γκιστ 9, Ματσιούλις 14, Ράιτ 10.