Ήττα για τις Ελπίδες από τη Σουηδία

21:48 5/9/2014 - Πηγή: AEK365

Η Εθνική Ελπίδων ηττήθηκε το βράδυ της Παρασκευής στην πόλη Χάλμσταντ από τη Σουηδία με 3-0, σε αγώνα για την προκριματική φάση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος 2015. Η αναμέτρηση διεξήχθη στο πλαίσιο του 7ου ομίλου και τα τέρματα των νικητών σημείωσαν οι Γκουιντέτι στο 52΄ και Τελίν, στο 73ο λεπτό και στις καθυστερήσεις.

Ωστόσο, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, παραμένει στο «κόλπο» της πρόκρισης θέλοντας νίκη επί της Πολωνίας και ισοπαλία στο Σουηδία - Τουρκία.

Η «γαλανόλευκη» έδειξε δυο πρόσωπα. Ένα στο πρώτο μέρος όπου έκλεισε τους χώρους προς

την εστία του Διούδη και είχε την κατοχή της μπάλας και καλή κυκλοφορία ενώ μάλιστα δημιούργησε και κάποιες ευκαιρίες και ένα στο δεύτερο μέρος όπου μετά το γκολ που δέχτηκε στο 52' από τον Γκοιντέτι κατέρρευσε.

Σουηδία: Κάρλγκρεν, Κραφτ, Χόλμεν, Χελάντερ, Αουγκούστινσον, Λεβίκι, Γκούσταφσον (87' Σεγακάνμπο), Χίζεμαρκ, Όλσον, Καλίλι (67' Τελίν), Γκουιντέτι (77' Τίμπλινγκ).

Ελλάδα: Διούδης, Μαρινάκης, Σταφυλίδης, Μπουγαΐδης, Κουρμπέλης, Λαγός (80' Μπούζας), Μπουχαλάκης, Κολόβος (70' Μπακασέτας), Μαυρίας (77' Λυκογιάννης), Καρέλης, Βέλλιος.

Κίτρινες: Αουγκούστινσον/43' Κολοβός, 52' Μπουχαλάκης, 71' Λαγός

Γκολ: 52' Γκουιντέτι, 72'-90' Τελίν