Ήττα για Παίδες

22:57 3/1/2013 - Πηγή: AEK365

Με το... αριστερό μπήκε η Εθνική Παίδων στα προκριματικά του Πανευρωπαϊκού πρωταθλήματος, καθώς στην πρεμιέρα του 5ου ομίλου που φιλοξενείται στο Κέσκεμετ της Ουγγαρίας γνώρισε την ήττα με 3-1 (25-14, 25-16, 18-25, 25-19) από την Φινλανδία. Οι Σκανδιναβοί ήταν ανώτεροι στα πρώτα δύο σετ και αφού προηγήθηκαν εύκολα (10-3, 20-13) με 1-0, στη συνέχεια πήραν και την ψυχολογία με το μέρος τους.

Είναι χαρακτηριστικό ότι στο δεύτερο σετ

η Εθνική έμεινε κοντά στο σκορ μόνο μέχρι το 12-9 και μετά οι αντίπαλοι πάτησαν το «γκάζι» (16-10, 20-11).

Στο τρίτο σετ, όμως, τα παιδιά του Σωτήρη Δρίκου μπήκαν πιο δυνατά (6-4, 12-12), εκμεταλλεύτηκαν τη χαλάρωση του αντιπάλου και μάλιστα πήγαν προηγούμενοι στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 15-16, ενώ πήραν και διαφορά με +2 (17-19) δείχνοντας ότι μπορούν να ξαναμπούν στο παιχνίδι και το πέτυχαν μειώνοντας σε 2-1 (18-25).

Η ελληνική αντεπίθεση συνεχίστηκε και στο τέταρτο σετ με την ομάδα μας να κάνει το 5-8 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, αλλά στη συνέχεια έγινε δυνατό ντέρμπι. Οι Φινλανδοί ισοφάρισαν σε 10-10 και 13-13 και προσπέρασαν στο 16-15. Από εκεί και μετά έχτισαν μια μικρή διαφορά (20-17) και τελικά κατάφεραν να φτάσουν στο τελικό 3-1.

Πλέον, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στρέφει το βλέμμα στον αυριανό (18:30) αντίπαλο, όπου θα αντιμετωπίσει τη διοργανώτρια Ουγγαρία που σήμερα επικράτησε 3-1 επί της Κροατίας.