Ιστορική νίκη της Φενέρ επί των Μπόστον Σέλτικς (VIDEO)

11:52 6/10/2012 - Πηγή: AEK365

Στο πλαίσιο του NBA Europe σε αγώνα που έγινε στην "Ulker Sports Arena", η Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ κέρδισε τους Μπόστον Σέλτικς με 97-91.
Στα πρώτα λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι του Σιμόνε Πιανιτζιάνι ήταν μπροστά στο σκορ φτάνοντας την διαφορά ακόμα και σε διψήφιο νούμερο, 18-8. Αλλά οι Σέλτικς στα τελευταία τέσσερα λεπτά της πρώτης περιόδου συνήλθαν και έτσι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 27-26.
Στην δεύτερη περίοδο η Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ

ξεκίνησε το ίδιο δυνατά όπως και στην πρώτη περίοδο και με πρωταγωνιστές τον Σάτο και τον Μπογκντάνοβιτς πήρε ξανά διψήφια διαφορά, 54-43 ένα λεπτό πριν την λήξη του ημιχρόνου με το ημίχρονο να λήγει τελικά 55-45 υπέρ της τουρκικής ομάδας.
Στην επανάληψη η Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ συνέχισε να είναι το ίδιο αποτελεσματική με τον ΜακΚάλεμπ να δίνει σημαντικές βοήθειες σε επίθεση και άμυνα και έτσι οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +12, 70-58. Προς το τέλος του τρίτου δωδεκαλέπτου, ο Ραζόν Ρόντο βοήθησε τους Μπόστον Σέλτικς να κατεβάσουν την διαφορά στους επτά πόντους, 79-72.
Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι πήραν ξανά προβάδισμα δέκα πόντων, 88-78 αλλά οι Μπόστον Σέλτικς δεν τα παράτησαν και ένα λεπτό πριν την λήξη ο Γκριν με σουτ τριών πόντων έκανε το 94-91 αλλά τελικά ο Ρομέιν Σάτο με σουτ τριών πόντων χάρισε στην Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ μια ιστορική νίκη.
Ο Σάτο με 24 πόντους και ο ΜακΚάλεμπ με 21 ήταν οι κορυφαίοι για τους νικητές ενώ από τους Μπόστον Σέλτικς ξεχώρισαν οι Γκριν και Σάλιντζερ που πέτυχαν από 16 πόντους ο καθένας.

Τα δωδεκάλεπτα: 26-27, 55-45, 79-72, 97-91

Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ (Πιανιτζάνι): Ονάν 8 (1), Καραμάν 4 (7ριμπ.), Σαβάς 10, Σάτο 24 (4 3π, 7ριμπ.), ΜακΚάλεμπ 21 (5ασ.), Άντερσεν 8, Μπογκντάνοβιτς 11 (3), Μπατίστ 5, Πρέλντζιτς 4, Πεκέρ, Ερμίς 2.
Σέλτικς (Ρίβερς): Πιρς 8, Μπας 9, Γκαρνέτ 6, Λι 7 (1), Ρόντο 13 (1 3π., 9ασ.), Μίλιτσιτς 2 (6ριμπ.), Τέρι 12 (3), Γκριν 16, Σάλινγκερ 16(8ριμπ.), Μέλο, Σμιθ 2, Κρίστμας, Τζόζεφ.