«Ήμασταν Μπαρτσελόνα στο δεύτερο»

00:30 16/4/2014 - Πηγή: AEK365

Ο Τσάβι Πασκουάλ συνεχάρη τους Ναβάρο & Πούλεν για όλα όσα έκαναν απέναντι στη Γαλατάσαραϊ (88-61) στο Palau Blaugrana κι εξήγησε πως η Μπαρτσελόνα ήδη είχε ανεβάσει την απόδοσή της, όταν ο Κάρλος Αρόγιο αποχώρησε τραυματίας. «Είμαστε πολύ χαρούμενοι μ' αυτή την πρώτη νίκη στα playoffs. Ό,τι είπαμε πριν απ' την αναμέτρηση ήταν σωστό: Ήταν η τρίτη συνεχόμενη προημιτελική σειρά με αργή εκκίνηση στο Game 1. Μας πήρε λίγο χρόνο να μπούμε στην αναμέτρηση. Ήμασταν κάπως μπλοκαρισμένοι στα πρώτα λεπτά. Δεν αποδώσαμε καλά στην επίθεση ή στην άμυνα.

Ο Ναβάρο ήταν ο μοναδικός με αυτοπεποίθηση στο παρκέ. Με την πάροδο του χρόνου, αρχίζοντας απ' τη δεύτερη περίοδο, ανέβηκαν κι άλλοι παίκτες. Ήδη είχαμε πιάσει καλή απόδοση, όταν ο Αρόγιο τραυματίστηκε. Τελειώσαμε καλά το πρώτο ημίχρονο: Ο Πούλεν μας έδωσε ενέργεια. Αγωνιστήκαμε στο δεύτερο ημίχρονο στο επίπεδο το οποίο μας επέτρεψε να 'μαστε πρώτοι στον όμιλό μας στο ΤΟΡ 16. Είχαμε 13 ασίστ, σουτάραμε καλύτερα, μοιράσαμε τη μπάλα κι οι ψηλοί μας σκόραραν. Ο Ναβάρο μας κράτησε στην αναμέτρηση, ο Πούλεν άλλαξε τη ροή, δίνοντας σε κόσμο και συμπαίκτες αυτοπεποίθηση. Ήμασταν οι εαυτοί μας στο δεύτερο ημίχρονο. Χρειαζόμασταν την καλή εμφάνιση, αισθανθήκαμε καλύτερα στο παρκέ, σουτάραμε καλύτερα, κυκλοφορήσαμε τη μπάλα καλύτερα, κάναμε το παιχνίδι μας. Τη δεδομένη χρονική στιγμή δε γνωρίζω την κατάσταση του Αρόγιο εν όψει Game 2. Θα προετοιμαστούμε, υπολογίζοντάς τον» είπε απ' τη Βαρκελώνη στη συνέντευξη Τύπου στο πλαίσιο της πρεμιέρας των playoffs της Ευρωλίγκας ο 42χρονος Καταλανός προπονητής της Μπαρτσελόνα.