Ίδρωσε αλλά τα κατάφερε ο Παναθηναϊκός

21:04 19/1/2015 - Πηγή: AEK365

Πατώντας γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και παίζοντας σωστό και ουσιαστικό μπασκετ, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 77-71 του Απόλλωνα Πατρών για την 13η αγωνιστική της Α1, σημειώνοντας την 11η νίκη του στο Πρωτάθλημα.

Κορυφαίος ο Σλότερ για τους «πράσινους» με 17 πόντους, 15 είχε ο Διαμαντίδης και 7 ασίστ.

Το ματς ξεκίνησε με 32 λεπτά καθυστέρηση, καθώς υπήρξε πρόβλημα με τον φωτισμό του γηπέδου. Μάλιστα ενώ δύο φορές οι τεχνικοί του γηπέδου τον επανέφεραν, υπήρξαν ισάριθμα «μπλακ-άουτ».

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 49-37, 59-57, 71-77

Απόλλων: Σκορδίλης 7(6ρ), Αργυρόπουλος 4, Γκαλογουέι 13(1τρ, 7ρ, 8ασ), Πεν 6(2), Φιτζπάτρικ 23(5/8δ, 3/3τρ), Αντωνάκης 2, Ελ Αμίν 13(1), Μολφέτας, Γεωργαλλής 3(1)

Παναθηναϊκός: Χαραλαμπόπουλος 4, Σλότερ 19(2), Φώτσης (7ρ), Νέλσον, Παππάς 5(1), Διαμαντίδης 15(3/4τρ, 3ρ, 7ασ), Γκιστ 14(1), Μπατίστα 18(6ρ), Μπλουμς 2