21:01 3/3/2012 - Πηγή: AEK365

SERIE A'- 26η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΠΑΛΕΡΜΟ- ΜΙΛΑΝ: 0-4
Γήπεδο: Ρέντζο Μπαρμπέρα
Τις εντυπωσιακές του εμφανίσεις συνέχισε ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς, ο οποίος οδηγεί τη Μίλαν εκ του ασφαλούς. Ο Σουηδός φορ πέτυχε χατ τρικ κόντρα στην Παλέρμο και οδήγησε την ομάδα του σε νίκη με 4-0.
Η Μίλαν μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και στο 4ο λεπτό ο Ιμπραΐμοβιτς εκτέλεσε απ' ευθείας το φάουλ, αλλά ο Βιβιάνο έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.
Ένα λεπτό αργότερα, ο Εμάνουελσον έκανε

όμορφη ενέργεια, αλλά το σουτ που έκανε δεν ήταν ιδανικό, ενώ στο 7' ο Βιβιάνο απέκρουσε το σουτ του Εμάνουελσον.
Τελικά οι «ροσονέρι» άνοιξαν στο σκορ στο 21ο λεπτό. ο Ρομπινιο τροφοδότησε τον Ιμπραΐμοβιτς, ο οποίος με αριστερό σουτ νίκησε τον Βιβιάνο.
Ο Σουηδός πέτυχε και το 2ο γκολ της Μίλαν στο 31', καθώς έκανε το ένα δύο με τον Αμπάτε και από κοντά έγραψε το 2-0.
Το σόου του Ίμπρα συνεχίστηκε και στο 35' με προβολή μέσα από την περιοχή, πέτυχε το χατ τρικ.
Στο 39' ο Σουηδός παραλίγο να πετύχει και 4ο γκολ, αλλά ο Βιβιάνο στάθηκε όρθιος.
Στο 48ο λεπτό και πάλι ο γκολκίπερ της Παλέρμο είπε όχι στον Ίμπρα, αλλά στο 58' ο Σίλβα με κεφαλιά μετά από σέντρα του Ελ Σααραουί έκανε το 4-0.
Τρία λεπτά αργότερα ο Μίκολι θα μπορούσε να είχε μειώσει, αλλά το σουτ που έκανε σταμάτησε στο δοκάρι του Αμπιάτι.
ΠΑΛΕΡΜΟ: Αμπιάτι, Αμπάτε, Μπονέρα, Σίλβα, Αντονίνι (46' Μεσμπά), Νοτσερίνο, Αμπροζίνι, Μουντάρι, Εμάνουελσον (55' Ελ Σααραουί), Ρομπίνιο (81'Ιντζάκι), Ιμπραΐμοβιτς.
ΜΙΛΑΝ: Βιβιάνο, Μουνιόθ, Μιλιάτσιο, Μαντοβάνι, Πιζάνο, Μπαρέτο, Ντονάτι, Μπερτόλο (51' Αγκουιρεγαράι), Ίλισιτς (84' Ζάχαβι), Μπουνταν (59' Ντέλα Ρόκα), Μίκολι.