Η Τσβόλε έβαλε πέντε στον Άγιαξ και πήρε Κύπελλο (VIDEO)

08:31 21/4/2014 - Πηγή: AEK365

ΤΕΛΙΚΟΣ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΟΛΛΑΝΔΙΑΣ

ΤΣΒΟΛΕ-ΑΓΙΑΞ 5-1

(8', 12' Τόμας, 24', 30' Φερνάντες, 50' Φαν Πόλεν/ 3' Φαν Ριν)

Η Τσβόλε ήταν η μεγάλη νικήτρια στον τελικό του Κυπέλλου Ολλανδίας καθώς διέλυσε 5-1 τον πρωταθλητή Άγιαξ και κατέκτησε το πρώτο Κύπελλο της ιστορίας της. Σημειώνεται πως η Τσβόλε έπαιξε σε τελικό μετά από 37 χρόνια.
Μόλις στο τρίτο λεπτό ο Φαν Ριν με βολίδα έδωσε προβάδισμα στον Άγιαξ αλλά στην συνέχεια το παιχνίδι στο "Ντε Κάιπ" του Ρότερνταμ διεκόπη για αρκετή ώρα λόγω ρίψης φωτοβολίδων.

Όταν το παιχνίδι άρχισε ξανά, η κυριαρχία της Τσβόλε στο χορτάρι ήταν εμφανής και στο 8ο λεπτό ο Ράιαν Τόμας ισοφάρισε για να έρθει ο ίδιος παίκτης τέσσερα λεπτά αργότερα να κάνει το 2-1.
Μετά ήρθε η σειρά του Φερνάντες να βάλει δυο γκολ, πρώτα στο 24' και μετά στο 30ο λεπτό κάνοντας το 4-1 για την Τσβόλε η οποία ολοκλήρωσε το θρίαμβο της με γκολ του Φαν Πόλεν στο 50ο λεπτό.
Έτσι συνεχίστηκε και η παράδοση που θέλει τους Έλληνες ποδοσφαιριστές που φτάνουν σε τελικό Κυπέλλου Ολλανδίας να κατακτούν και το τρόπαιο με τον Θανάση Καραγκούνη να είναι στην αποστολή της Τσβόλε αλλά να μένει στον πάγκο.