Η Ρωσία το θρίλερ

23:00 12/9/2011 - Πηγή: AEK365
Αμφίρροπο ήταν το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο. Τα Σκόπια δυσκόλευαν την Ρωσία και καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσαν να ξεφύγουν στο σκορ(20-19 υπέρ των Σκοπίων).Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ρωσία με κάποια εύστοχα σουτ από την περιφέρεια κατάφερνε να έχει ένα μικρό προβάδισμα (28-23) στο 15'. Στην συνέχεια η ομάδα του Ντέιβντ Μπλατ διατηρούσε μια μικρή διαφορά τεσσάρων
πόντων(32-28 στο 18') και πήγε στο ημίχρονο προηγούμενη με 37-34. Τα Σκόπια συνέχιζαν και στην τρίτη περίοδο να είναι «κολλημένα» στη Ρωσία και να μην την αφήνουν ξεφύγει στο σκορ (39-37στο 24'). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους Ρώσους να είναι μπροστά με 51-49 με τα τελευταία δέκα λεπτά να προμηνύονται συγκλονιστικά Η Ρωσία, ωστόσο, μπήκε αποφασισμένη στο τελευταίο δεκάλεπτο να καθαρίσει την υπόθεση πρωτιάς του ομίλου. Με καθαρό μυαλό και δείχνοντας την ποιότητά της ξέφυγε με 58-51. Ωστόσο, εκεί που όλα έδειχναν ότι τα Σκόπια προσπαθούν αλλά να έχει ξεμείνει από επιλογές στην επίθεση, δύο απανωτά τρίποντα από Στογιανόφσκι και Ιλιέφσκι έφεραν το παιχνίδι στον πόντο και το ματς στην κόψη του ξυραφιού, τρία λεπτά πριν το τέλος του μεγάλου αγώνα. Ο Κριάπα έδωσε ανάσα στην ομάδα του, μετά από ασίστ του άφαντου Κιριλένκο, με τον ΜακΚάλεμπ να απαντά αμέσως (60-59), 1 λεπτό και 30 δεύτερα πριν τη λήξη. Ο νατουραλιζέ πόιντ γκαρντ ευστόχησε στις δύο βολές, μετά το φάουλ του Φριτζόν, γράφοντας το 61-60 για τα Σκόπια. Η τελευταία λέξη ωστόσο άνηκε στην Ρωσία και τον Σεργκέι Μόνια, ο οποίος με buzzer beater στην εκπνοή έδωσε την πρώτη θέση στην ομάδα του, διαμορφώνοντας το τελικό 63-61. Τα δεκάλεπτα: 19-20, 37-34, 51-49, 63-61. Ρωσία (Μπλατ): Βοροντσέβιτς 4, Μοζγκόφ 8, Μπίκοφ 8, Φριτζόν 11(3), Σβεντ 14, Κριάπα 4, Αντόνοφ 4, Μόνια 8(2), Κχοστόφ, Πονκρασόφ, Κιριλένκο 2. Σκόπια (Ντοκουζόφσκι): Ιλιέφσκι 6(1), Σοκόλοφ, ΜακΚάλεμπ 16(1), Β. Στογιανόφσκι 6(2), Ντ. Στογιανόφσκι 3, Άντιτς 15(3), Τσεκόφσκι 6(2), Σαμαρτζίσκι 9.