Η κατάρρευση της Χιουντάι του Λεονάρντο…

18:36 5/9/2012 - Πηγή: AEK365

Στις 22 Ιουλίου ο Λεονάρντο πάτησε για πρώτη φορά το πόδι του στο γήπεδο της Χιουντάι. Παρουσιάστηκε, αποθεώθηκε και είδε από την εξέδρα την νέα του ομάδα να κερδίζει 3-2 την Γκανγκόν, ενώ τρεις μέρες μετά με τον Βραζιλιάνο πάλι εκτός αποστολής ήρθε ισόπαλη 0-0 με την Σεονγκάμ. Εκτός αποστολής ήταν και στο επόμενο ματς και στην νίκη με 3-2 επί της Ντράγκονς.
Πρεμιέρα με τα πράσινα έκανε ο Λεονάρντο στην ήττα με 3-2 επί της Πόχανγκ Στίλερς παίζοντας 45 λεπτά για το Κύπελλο. Στο επόμενο ματς πάλι ήρθε ήττα

για το πρωτάθλημα και μάλιστα εντός έδρας με 1-0 από την Σίτιζεν, αλλά ο Βραζιλιάνος ήταν εκτός αποστολής. Ο «Λεό» έμεινε στον πάγκο σε όλο το παιχνίδι στην νίκη με 2-0 επί της Στίλερς για το πρωτάθλημα. Έκτοτε ακολούθησαν τρεις ισοπαλίες με Μπούσαν Παρκ, Ζεγιού Γιουνάιτεντ και Ούλσαν και μία ήττα με 2-1 από την Ινκεόν. Σε αυτά έπαιξε 90, 15, 25 και 90 λεπτά αντίστοιχα και στο ματς με την Ζεγιού Γιουνάιτεντ αν και μπήκε στο 76’ πρόλαβε στο 93’ να ισοφαρίσει σε 3-3.
Όταν πήγε ο Λεονάρντο στην Χιουντάι, ήταν στην πρώτη θέση. Τώρα έπεσε στην δεύτερη με -6 από την Σεούλ και ενώ σε περίπου δέκα ημέρες ξεκινούν τα πλέι οφ πρωταθλήματος. Εκεί που η Χιουντάι θα προσπαθήσει να… ανακτήσει την πρωτιά και να πάρει τον τίτλο, περιμένοντας από τον Λεονάρντο να της δώσει ότι δεν της έχει δώσει μέχρι τώρα…