Γκέλαρε στη Θεσσαλονίκη η ΑΕΚ

20:24 31/1/2015 - Πηγή: AEK365

Γκέλα για τα κορίτσια της ΑΕΚ στη Θεσσαλονίκη. Η Ένωση δεν κατάφερε να πάρει το «τρίποντο» απέναντι στους Μακεδόνες, αφού παρουσίασε αρκετά προβλήματα και ηττήθηκε στο τάι μπρέικ (3-2 σετ).

Το ματς

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να παρουσιάζουν ανταγωνιστική εικόνα, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να ξεφύγουν το σκορ, και τις ισοπαλίες να... παίζουν πρωταγωνιστικό ρόλο. Η ΑΕΚ

έδειξε από ένα σημείο και πέρα να αντιμετωπίζει αρκετά προβλήματα σε μπλοκ και υποδοχή,με αποτέλεσμα οι Μακεδόνες να ξεφύγουν στο σκορ (21-19) και να κρατήσουν αυτή τη διαφορά, φτάνοντας στο 1-0 στα σετ (25-21).
Στο δεύτερο σετ η Ένωση μπήκε στο ματς και έδειξε να βρίσκεται σε καλύτερη κατάσταση. Μπολκ και υποδοχή είχαν βελτιωθεί κι έτσι τα κορίτσια έχτισαν μια διαφορά ασφαλείας (13-16),την οποία ανέβασαν στη συνέχεια (14-22) και έφτασαν στην ισοφάριση στα σετ (1-1).
Δεν συνεχίστηκε η ίσια εικόνα και στο τρίτο σετ, από την στιγμή που οι παίκτριες του Μανώλη Ρουμελιώτη, παρουσίασαν και πάλι προβλήματα και έμειναν πίσω στο σκορ από το ξεκίνημα (8-5). Τα κορίτσια προσπάθησαν να παλέψουν και έκαναν την... ανατροπή (19-22), ωστόσο οι Μακεδόνες... πάτησαν πάνω στα λάθη της ΑΕΚ και ισοφάρισαν σε κρίσιμο σημείο (23-23). Εκεί, το ματς έγινε ντέρμπι, αλλά η Ένωση έδειξε πιο ψύχραιμη κι έφτασε στο 2-1 στα σετ.
Οι Μακεδόνες φάνηκαν να έχουν τον έλεγχο και στο τέταρτο σετ και από την στιγμή που η ΑΕΚ αντιμετώπισε προβλήματα σε σερβίς, μπλοκ και υποδοχή πήραν προβάδισμα ακόμα και με 8 πόντους (20-12). Η Ένωση δεν μπορούσε να αντιδράσει κι έτσι μοιραία έγινε το 2-2 στα σετ.
Στο τάι μπρέικ το θρίλερ συνεχίστηκε με την ΑΕΚ αν και ξεκίνησε δυνατά να βρίσκεται τελικά πίσω στο σκορ (10-8). Οι «κιτρινόμαυρες» ισοφάρισαν (10-10) με ένα σερί 4-0, αλλά οι γηπεδούχες δεν τα παράτησαν. Έτσι, εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη και έφτασαν στη νίκη με 3-2 σετ.

Τα σετ: 25-21, 14-25, 24-26, 25-14, 17-15.

Μακεδόνες (Σκουλικάρης): Αλεξάκου 12 (11/33 επ., 1 μπλοκ, 56% υπ. - 41% άριστες), Νέβιλ 19 (15/41 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Πολυνοπούλου 15 (6/17 επ., 6 άσοι, 3 μπλοκ), Δρακουλίδου 5 (2/7 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Γάτση 21 (13/32 επ., 5 άσοι, 3 μπλοκ, 38% υπ. - 32% άριστες), Γιαννούλη 8 (5/10 επ., 3 μπλοκ), Αναγνώστου -λ (48% υπ. - 36% άριστες) / Μυρίδου -λ, Χαραβελούλη, Καραφουλλίδου.

ΑΕΚ (Ρουμελιώτης): Νικούλη 3 (1/5 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Πατέλη 1 (1/1 επ.), Ιβάνοβα 11 (7/43 επ., 4 άσοι, 62% υπ. - 38% άριστες), Γιακουμή 16 (9/22 επ., 7 μπλοκ), Κατσαντώνη 15 (13/40 επ., 2 μπλοκ), Αργυροπούλου 26 (22/43 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 45% υπ. - 16% άριστες), Κακουράτου -λ (54% υπ. - 38% άριστες) / Μπελλιά -λ, Κουνάδη 2 (1 άσο, 1 μπλοκ), Τοντάι (1/1 επ.), Φάκη 1 (1 μπλοκ), Ρίζου.