17:57 25/1/2015 - Πηγή: AEK365

SERIE A'-20η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ-ΡΟΜΑ: 1-1
Γήπεδο: Αρτέμιο Φράνκι

Χιλιόμετρα μακριά από τη Γιουβέντους έμεινε η Ρόμα ύστερα από το ισόπαλο 1-1 στο «Αρτέμιο Φράνκι» απέναντι στη Φιορεντίνα.

Στους επτά βαθμούς μακριά από την κορυφή και τη Γιουβέντους έμεινε η Ρόμα η οποία δεν μπόρεσε να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα, καθώς έμεινε στο ισόπαλο 1-1 με τη Φιορεντίνα στο «Αρτέμιο Φράνκι» και η προσπάθειά της πλέον γίνεται

ακόμα δυσκολότερη.

Ο Γκόμεζ στο 19' έβαλε μπροστά στο σκορ τους «βιόλα» για να έρθει η απάντηση από τους «τζιαλορόσι» στο 49' με την ισοφάριση από τον Λιάιτς που σκόραρε κόντρα στην παλιά του ομάδα.

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Ταταρουσάνου, Τόμοβιτς, Ροντρίγκες, Μπασάντα, Χοακίν, Φερνάντεζ (63' Κούρτιτς), Πιζάρο, Βαλέρο, Πασκουάλ (70' Μάρκος Αλόνσο), Γκόμεζ (78' Μπαμπακάρ), Κουαδράδο.

ΡΟΜΑ: Ντε Σάνκτις, Φλορέντσι, Μανωλάς, Γιανγκά - Μπιβά, Χολέμπας, Ναϊνγκολάν, Ντε Ρόσι, Στρούτμαν (34' Πιάνιτς), Λιάιτς (87' Μαϊκόν), Τότι (78' Ντέστρο), Ιτούρμπε.

ΙΝΤΕΡ-ΤΟΡΙΝΟ: 0-1
Γήπεδο: Σαν Σίρο

Ήττα σοκ με 1-0 για την Ίντερ από την Τορίνο.

Κακό το πρώτο μέρος με τις δύο ομάδες να έχουν ελάχιστες ευκαιρίες και κανένα γκολ .

Στην επανάληψη το ματς ήταν ισορροπημένο αλλά στο 90+4' ο Μορέτι χάρισε τη νίκη στην Τορίνο.

ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Βίντιτς, Αντρεόλι (44' Ρανόκια), Ντ'Αμπρόζιο (56' Σακιρί), Κουζμάνοβιτς, Γκουαρίν, Όμπι, Κόβασιτς, Παλάσιο, Ποντόλσκι (66' Ντόνκορ), Ικάρντι

ΤΟΡΙΝΟ: Παντέλι, Μορέτι, Μολινάρο, Νταρμιάν, Γκλικ, Μαξίμοβιτς (81' Μπόβο), Γκάτσι, Φάρνερουντ (67' Ελ Καντουρί), Μπενάσι, Κουαλιαρέλα, Μαρτίνες (58' Λόπες)

ΠΑΡΜΑ-ΤΣΕΖΕΝΑ: 1-2
Γήπεδο: Ένιο Ταρντίνι

Νίκη... παρηγοριάς πήρε η Τσεζένα απέναντι στην Πάρμα με 2-1 για να μειώσει την απόστασή της από τις θέσεις παραμονής στους επτά βαθμούς.

Μία από τις τελευταίες τους προσπάθειες κάνουν Πάρμα και Τσεζένα καθώς οι δύο ομάδες βρίσκονται στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας. Στη μεταξύ τους αναμέτρηση η Τσεζένα πήρε τη νίκη με 2-1 μειώνοντας την απόστασή της στους επτά βαθμούς από τις θέσεις της παραμονής.

Μόλις στο 2' ο Πουλτσέτι άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, ωστόσο η Πάρμα έφτασε στην ισοφάριση στο 76' με το αυτογκόλ του Κασκιόνε. Στο 89' όμως, ο Ροντρίγκες έκανε το 2-1 για την Τσεζένα δίνοντάς της τη σπουδαία αυτή νίκη.

ΠΑΡΜΑ: Μιράντε, Κασάνι (74' Ρισπόλι), Παλέτα, Κόστα, Γκόμπι, Μάουρι, Λόντι (46' Κασάνο), Νοτσερίνο, Βαρέλα, Παλαντίνο (62' Γκαλόπα), Ροντρίγκες.

ΤΣΕΖΕΝΑ: Λεάλι, Περίκο, Λουκίνι (51' Βόλτα), Κράιντς, Ρεντσέτι, Τζιόρτζι (81' Κατσόλα), Κασκιόνε, Πουλτσέι, Μπριένζα, Τζούριτς, Ντεφρέλ (62' Ροντρίγκες).

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ-ΠΑΛΕΡΜΟ: 1-1
Γήπεδο: Λουίτζι Φεράρις

Στο 1-1 έμειναν Σαμπντόρια και Παλέρμο και μοιράστηκαν από ένα βαθμό.

Με γκολ από τα αποδυτήρια ξεκίνησε η Σαμπντόρια, καθώς μόλις στο 5' ο Έντερ έκανε το 1-0.

Ωστόσο, στην επανάληψη η Παλέρμο μπήκε δυνατά και στο 49ο λεπτό ο Βάσκες έκανε το 1-1.

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ: Βιβιάνο, Ντε Σιλβέστρι, Σιλβέστρε, Ρεγκίνι, Ρομανιόλι, Παλόμπο (69' Ρίτσο), Σοριάνο, Ομπιάνγκ, Ντάνκαν (89' Κρίστιτς), Έντερ, Μπεργκέσιο

ΠΑΛΕΡΜΟ: Σορεντίνο, Μοργκανέλα, Βιτιέλο, Αντζέλκοβιτς, Γκονζάλες, Μπαρέτο, Λαζάαρ, Μπαρέτο, Ριγκόνι, Μπολτζόνι (90+1' Μπελότι), Βάσκες, Ντιμπάλα

ΒΕΡΟΝΑ-ΑΤΑΛΑΝΤΑ: 1-0
Γήπεδο: Μαρκ Αντόνιο Μπεντεγκόντι

Ανάσα πήρε η Βερόνα, που κέρδισε με 1-0 την Αταλάντα.

Μέτριο το πρώτο μέρος, με τη Βερόνα να είναι λίγο καλύτερη, αλλά να μην μπορεί να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στην επανάληψη και στο 53ο λεπτό ο Σαβιόλα έκανε το 1-0.

ΒΕΡΟΝΑ: Μπενούσι, Μάρκες (46' Μάρκεζ), Μπρίβιο, Μόρας, Σόρενσεν, Χάλφρεντσον, Χριστοδουλόπουλος (75' Ιονίτα), Ταχτσίδης, Σάλα (71' Μάρτιτς), Τόνι, Σαβιόλα.

ΑΤΑΛΑΝΤΑ: Σπορτιέλο, Στεντάρντο, Μπιάβα, Ντελ Γκρόσο (69' Ντ'Αλεσάντρο), Μπελίνι, Τζαπακόστα, Τσιγκαρίνι (61' Μπελίνι), Μοράλες, Καρμόνα, Πινίγια, Ντένις (79' Γκόμες).

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ-ΚΙΕΒΟ: 2-0
Γήπεδο: Γιουβέντους Στάντιουμ

Η Γιουβέντους ανέβηκε στο β' μέρος και κέρδισε με 2-0 την Κιέβο.

Η Γιουβέντους πίεσε από το πρώτο λεπτό αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει ως το τέλος του πρώτου μέρους.

Ωστόσο στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και στο 60ο λεπτό ο Πογκμπά έκανε το 1-0. Και στο 74' ο Λιχτστάινερ έκανε το 2-0 .

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Μπουφόν, Εβρά (73' Παντοΐν), Μπονούτσι, Κιελίνι, Κάσερες, Βιδάλ (62' Λιχτστάινερ), Μαρκίζιο, Περέιρα (86' Πέπε), Πογκμπά, Τέβες, Μοράτα.

ΚΙΕΒΟ: Μπιθάρι, Γκαμπερίνι, Νταϊνέλι, Φρέι (43' Μπιράγκι), Ζουκάνοβιτς, Μπίρσα, Σκελότο, Χετεμέι, Κόφι, Παλόσκι (76' Πελισιέ), Μπότα (63' Μετζιορίνι)