08:08 21/1/2015 - Πηγή: AEK365

ΚΥΠΕΛΛΟ ΓΑΛΛΙΑΣ- ΦΑΣΗ ΤΩΝ "32"

Ναντ-Λιόν 3-2
(19', 21', 89' Μπεσά/5' Λακαζέτ, 59' Φεκίρ)
Η Μαρσέιγ αποκλείστηκε στη φάση των "64" του Κυπέλλου Γαλλίας και έμεινε εκτός διοργάνωσης με τη Λιόν να την... πατάει στην φάση των "32" καθώς έχασε 3-2 από τη Ναντ και αποκλείστηκε και εκείνη από τη συνέχεια του θεσμού. Σημειώνεται πως η Λιόν έχει αποκλειστεί και από το γαλλικό Λιγκ Καπ.

Μεγάλος πρωταγωνιστής στο "Μποζουάρ" ήταν ο Βενσάν Μπεσά ο οποίος πέτυχε και τα τρία γκολ της Ναντ με τον Λακαζέτ να βάζει μπροστά στο σκορ τη Λιόν μόλις στο 5ο λεπτό. Ο Μπεσά απάντησε με δυο γκολ σε διάστημα δυο λεπτών, 19' και 21', και έτσι το ημίχρονο έκλεισε με τη Ναντ να προηγείται 2-1.
Στην επανάληψη, η πρωτοπόρος της Ligue 1 έφερε το ματς στα ίσια με τέρμα του Φεκίρ στο 59ο λεπτό αλλά και πάλι ο Μπεσά είχε την απάντηση και σκοράροντας στο 89ο λεπτό χάρισε στη Ναντ μια σπουδαία πρόκριση.

Τα αποτελέσματα των "32" (με μαύρο χρώμα οι ομάδες που προκρίθηκαν)