EREDIVISIE- 17η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Βίλεμ- Άγιαξ: 2-4
(Χοακίμ 16', Σνάιντερς 28'- Ντε Γιονγκ 11', Χέσεν 14'. Μοϊσάντερ 72',Λουκόκι 87')

Στον ένα βαθμό από την κορυφή πλησίασε ο Αίαντας που νίκησε με 4-2 τη Βίλεμ.
Ο Άγιαξ βρέθηκε να νικά με 2-0 στο 14' χάρη σε γκολ των Ντε Γιονγκ (11') και Χέσεν (14'), αλλά στο 16' ο Χοακίμ έκανε το 2-1 και στο 28' ο Σνάιντερς έφερε στα ίσα το ματς. Το 3-2 για τον Άγιαξ έκανε ο Μοϊσάντερ με γκολ στο 72ο λεπτό, ενώ στο 87'

ο Λουκόκι διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

Ουτρέχτη- Χέρενφεεν: 3-1
(Ντε Κόγκελ 67', 70', Μουλενγκέ 89'- Φινμπόγκασον 78')

Εύκολη νίκη με 3-1 πέτυχε η Ουτρέχτη κόντρα στη Χέρενφεεν.
Η Ουτρέχτη άνοιξε το σκορ με τον Ντε Κόγκελ στο 67ο λεπτό και τρία λεπτά μετά ο ίδιος παίκτης έκανε το 2-0. Ο Φινμπόγκασον μείωσε σε 2-1 στο 78' πριν ο Μουλενγκέ γράψει το τελικό 3-1 στο 89'.

Φέγενορντ- Ντεν Χάαγκ: 3-2
(Πελέ 15', Ίμερς 45' πεν., Τσέρι 86' αυτ.- Φαν Ντούινεν 16', Χόλα 57' πεν.)

Μεγάλη νίκη με 3-2 κόντρα στην Ντεν Χάαγκ πέτυχε η Φέγενορντ.
Η Φέγενορντ προηγήθηκε στ 15' με τον Πελέ, αλλά στο αμέσως επόμενο λεπτό η Ντεν Χάαγκ έφερε στα ίσα το ματς με τον Φαν Ντούινεν. Ο Ίμερς με πέναλτι στο 45' έδωσε ξανά το προβάδισμα στη Φέγενορντ, αλλά στο 57' ο Ίντι έκανε πέναλτι, αποβλήθηκε και ο Χόλα έγραψε το 2-2. Στο 59' και η Ντεν Χάαγκ έμεινε με10 παίκτες λόγω αποβολής του Μπεουγκελσντάικ και στο 86' ο Τσέρι με αυτογκόλ έκανε το 3-2 υπέρ των γηπεδούχων.

Φίτεσε- Βααλβάικ2-2
(Μπόνι 8', Σζιόμερ 81'- Σεβαλιέ 78', Ντούιτς 90+3')

Στο 2-2κόλλησε η Φίτεσε με την Βααλβάικ.
Ο Μπόνι έκανε το 1-0 για τη Φίτεσε στο 8ο μόλις λεπτό αλλά στο 78' ο Σεβαλιέ έκανε το 1-1. Ο Σζιόμερ έδωσε ξανά το προβάδισμα στην Φίτεσε στο 81' αλλά στις καθυστερήσεις ο Ντούιτς έκανε το τελικό 2-2.