Κόλλησε η Τβέντε

21:41 19/1/2013 - Πηγή: AEK365

EREDIVISIE- 19η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Τβέντε- Βααλβάικ: 0-0

Στο 0-0 έμεινε η Τβέντε με την Βααλβάικ και δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί στο έπακρο την ήττα της Αϊντχόφεν και να απομακρυνθεί με τρεις βαθμούς.

Χέρενφεεν- Χέρακλες: 0-1
(Έβερτον 1')

Ση,αντικό διπλό πέτυχε η Χέρακλες που επικράτησε με 1-0της Χέρενφεεν κι έχει ελπίδες για έξοδο στην Ευρώπη.
Η Χέρακλες έκανε το 1-0 μόλις στο 1ο λεπτό με τον Έβερτον και στη συνέχεια έμεινε πίσω και κράτησε

τη νίκη.

Μπρέντα- Φένλο: 1-0
(Μποτένγκιν 90')

Σημαντική νίκη με 1-0πέτυχε η Μπρέντα κόντρα στη Φένλο.
Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε στο 90ο λεπτό ο Μποτένγκιν.

Αλκμαάρ- Φίτεσε: 4-1
(Άλτιντορ 55', 65', 78', Μπέερενς 63'-Κακουτά 83')

Ανάσα πήρε η Αλκμαάρ που επικράτησε με 4-1 της Φίτεσε.
Η Αλκμαάρ άνοιξε το σκορ με τον Άλτιντορ στο 55ο λεπτό, ενώ στο 63' έκανε το 2-0 με τον Μπέερενς. Ο Άλτιντορ με κεφαλιά ψαράκι στο 65' έκανε το 3-0 και στο 78' ο Αμερικανός με ακόμη μια κεφαλιά έκανε το 4-0 και ολοκλήρωσε το χατ τρικ. Η Φίτεσε μείωσε στο 83' με όμορφη ενέργεια και πλασέ του Κακουτά, ο οποίος στο επόμενο λεπτό έπιασε τρομερό γυριστά αλλά ο γκολκίπερ της Αλκμαάρ έδιωξε σε κόρνερ.