Έσπασε το «ρόδι» η Εθνική

23:07 25/5/2012 - Πηγή: AEK365

Μπροστά στο ενθουσιώδες κοινό της Κατερίνης, η εθνική ανδρών πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο Ευρωπαϊκό Λιγκ, επικρατώντας του Ισραήλ με το «καθαρό» 3-0 (26-24, 25-20, 25-19).

«Κλειδί» του αγώνα το πρώτο σετ, όταν οι φιλοξενούμενοι, παρά τα πολλά τους λάθη, είχαν το προβάδισμα συνεχώς, φτάνοντας στο 22-19. Εκεί, ο Πετρέας και η άστοχη επίθεση του Σαφράνοβιτς «κράτησαν» ζωντανή την Ελλάδα.

Ο Φάιγκα έφερε την ομάδα του στο σετ

μπολ (24-22), για να ακολουθήσει ένα εκπληκτικό 4-0 από τη «γαλανόλευκη» με επίθεση του Κυριακίδη, μονό μπλοκ του Μπέλου στον Σαφράνοβιτς, διπλή μπαλιά του πασαδόρου του Ισραήλ και άσο του Στιβαχτή.

Η συνέχεια ήταν πιο εύκολη για τους διεθνείς του Αλέκου Λεώνη καθώς με ψυχολογία στα ύψη και με καλύτερα ποσοστά, σε σχέση με χθες, σε υποδοχή και επίθεση, έφτασαν στο 3-0 σετ.

Κορυφαίος και σήμερα ο Γιώργος Πετρέας, «ανεβασμένος» ο Χρήστος Μπέλος, ενώ και οι Γιάννης Κυριακίδης και Δημήτρης Ριζόπουλος βρήκαν ρυθμό μετά το χθεσινό ματς.

Ελλάδα: Μπέλος 12 (9/21 επ., 3 μπλοκ), Πετρέας 14 (2 άσοι, 8/13 επ., 4 μπλοκ), Σμαραγδής 2 (2/4 επ.), Στιβαχτής 2 (2 άσοι), Κυριακίδης 9 (8/17 επ., 33% υπ., 1 μπλοκ), Ριζόπουλος 5 (5/10 επ., 85% υπ.), Παπαδημητρίου Αχ. (λ, 67% υπ.), Τερζής, Καριπίδης, Παπαδημητρίου Αθ., Σαρικεϊσογλου, Σουλτανόπουλος 6 (2/4 επ., 4 μπλοκ)

Ισραήλ: Στέιν 11 (4/9 επ., 3 μπλοκ), Φαϊγκά 16 (16/30 επ., 50% υπ.), Μπαρ
Νέτζερ 1 (1 μπλοκ), Μπεν Γκαλ 6 (3/10 επ., 3 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 11 (1 άσος, 8/23 επ., 88% υπ., 2 μπλοκ), Σοκόλοφ 4 (2/6 επ., 2 μπλοκ), Σβαρτς-Σμόελ (λ, 64%