Εργο-τέλεια ανατροπή

21:35 10/9/2011 - Πηγή: AEK365
Την πρώτη του νίκη - και τι νίκη - πέτυχε ο Εργοτέλης στη Σούπερ Λίγκα. Οι Κρητικοί επικράτησαν με 2-1 του ΠΑΟΚ στο Παγκρήτιο, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 68' από το γκολ του Μπαλάφα. Η ομάδα του Νίκου Καραγεωργίου βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και γύρισε το ματς, απέναντι σε έναν προβληματικό ΠΑΟΚ, ο οποίος είχε και πολλές απουσίες και το μυαλό στο ματς της Πέμπτης με την Τότεναμ για το Europa League.
Με δέκα παίκτες οι Θεσσαλονικείς από το 54' εξαιτίας της αποβολής του Αρίας. Με το «Καλημέρα» ο ΠΑΟΚ απείλησε την εστία του Πίρσον, παρ ' όλα αυτά ο Γερμανός τερματοφύλακας απέκρουσε ενστικτωδώς. Έπειτα από αυτή την φάση, ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε, με μόνη αξιοσημείωτη φάση, μια ευκαιρία του Βιερίνια στο 17ο λεπτό. Η φάση του αγώνα ήταν στο 27ο λεπτό με τον ΠΑΟΚ να μην μπορεί ,ύστερα από φάση διαρκείας, να ανοίξει το σκορ. Ο Εργοτέλης απείλησε για πρώτη φορά στο ματς στο 28ο λεπτό με κεφαλιά η οποία δεν απείλησε τον Κρέσιτς. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε χωρίς να υπάρχει κάτι το ιδιαίτερο στην αναμέτρηση, με τον ΠΑΟΚ να είναι ο κυρίαρχος του παιχνιδιού. Δυναμικά άρχισε το δεύτερο ημίχρονο. Και οι δύο ομάδας παίζουν αρκετά σκληρό ποδόσφαιρο το οποίο έχει ως αποτέλεσμα τις 7 κίτρινες και μια κόκκινη(δεύτερη κίτρινη ο Αρίας 54') σε διάρκεια μόλις 54 λεπτών. Ο ΠΑΟΚ καταφέρνει να ανοίξει το σκορ στο 68ο λεπτό με σκόρερ τον Δημήτρη Μπαλάφα. Έπειτα από 83 λεπτά παιχνιδιού, το παιχνίδι δεν έχει προσφέρει τίποτα το ιδιαίτερο εκτός από το γκολ του ΠΑΟΚ. Ο Εργοτέλης έχει πλέον «συνέλθει» και πλέον είναι εκείνος που πιέζει τον ΠΑΟΚ, εκμεταλλευόμενος το αριθμητικό πλεονέκτημα .Στο 84ο λεπτό ο Εργοτέλης ισοφαρίζει με σκόρερ τον Λεάλ. Από την κόλαση στον παράδεισο βρέθηκαν οι Κρητικοί οι οποίοι κατάφεραν να ανατρέψουν τα δεδομένα και το παιχνίδι με κεφαλιά του Μπούντιμιρ στο 87ο λεπτό, κάνοντας έτσι το 2-1. Οι συνθέσεις των δύο ομάδων: Εργοτέλης (Νίκος Καραγεωργίου): Πίρσον, Βίσιο, Ρομάνο, Σίλβα, Γιαλούσης, Χίμπλινγκερ, Σαρρής (62' Ολίσε), Γιοβάνοβιτς (79' Κουτσιανικούλης), Φραγκουλάκης (79' Μπέτο), Μπούντιμιρ, Λεάλ ΠΑΟΚ (Λάζλο Μπόλονι): Κρέσιτς, Μαλεζάς, Κοντρέρας, Λίνο, Έτο, Μπαλάφας, Ίβιτς (88' Παπάζογλου), Αρίας, Βιεϊρίνια, Γεωργιάδης (60' Λαζάρ), Σαλπιγγίδης (71' Ρομπέρ)