Επιβλητική νίκη για ΠΑΟΚ

21:19 13/12/2014 - Πηγή: AEK365

Χάρη στη ταχύτητα και τον καλό ρυθμό του, ο ΠΑΟΚ επικράτησε εύκολα της Κηφισιάς στο PAOK SPORTS ARENA. Η νίκη με 78-67 ήταν αποτέλεσμα της καλής λειτουργίας του Δικεφάλου σε επίθεση και άμυνα, σε αντίθεση με τη Κηφισιά που βρέθηκε πίσω στο σκορ έως και με διαφορά 22 πόντων.

Ελέγχοντας τον ρυθμό του αγώνα, η Κηφισιά επέβαλλε τους δικούς της κανόνες

στο πρώτο δεκάλεπτο. Το χαμηλό τέμπο σε συνδυασμό με την αποτελεσματική άμυνα της έδωσε πρωτοπορία από το ξεκίνημα, έφτασε να προηγηθεί έως και με διαφορά πέντε πόντων (8-13, 8'), με εύστοχο τρίποντο από τον Νίκο Μπάρλο. Δύο κινήσεις από τον Σούλη Μαρκόπουλο άλλαξαν τον ρυθμό του αγώνα. Η είσοδος των Τσόχλα, Μπρέμερ στο παρκέ μείωσαν τη διαφορά στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (12-13), ενώ στη δεύτερη περίοδο ο ΠΑΟΚ επικράτησε σε όλους τους τομείς. Ο Τσόχλας σημείωσε οκτώ πόντους στα (περίπου) πέντε λεπτά παρουσίας του στο παρκέ, κυρίως όμως ανέβασε τον ρυθμό της ομάδας του. Παράλληλα, ο Δικέφαλος ήταν αποτελεσματικός στην άμυνα, η Κηφισιά έμεινε χωρίς καλάθι για περίπου τέσσερα λεπτά και το 15-17 (11'), έγινε 25-17(15'). Η διαφορά έφθασε και στα επίπεδα των δέκα πόντων έπειτα από έμμεσο τρίποντο από τον Βον (30-20, 16'), για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με σκορ 37-31 με καλάθι στην εκπνοή από τον Ντέιβις, ενώ είχε προηγηθεί εύστοχο σουτ τριών πόντων από τον Νίκο Μπάρλο.

Ο ΠΑΟΚ ήταν εντυπωσιακός και στο πρώτο πεντάλεπτο της 3ης περιόδου, ενώ ο Τζούλιαν Βον πρόσφερε τη φάση του αγώνα καθώς με ένα φόλοου κάρφωμα ανέβασε τη διαφορά στους 12 πόντους (45-33). Γενικότερα, το συγκρότημα του Σούλη Μαρκόπουλος έκανε επιμέρους σκορ 11-2 στα πρώτα πέντε λεπτά και ξέφυγε με 48-33 (15') χάρη σε τρίποντο από τον Τζέικ Όντουμ. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 59-42 για τον ΠΑΟΚ, καθώς ο Κώστας Κακαρούδης σημείωσε διαδοχικούς πόντους.

Η διαφορά έφτασε έως και στα επίπεδα των 22 πόντων (64-42, 31'). Η Κηφισιά απάντησε με πίεση στα 4/4 του γηπέδου, έγινε πιο συνεπής τόσο σε επίθεση όσο και σε άμυνα και με δικό της επιμέρους σκορ 12-4, μείωσε τη διαφορά (68-54), αλλά ο ΠΑΟΚ απάντησε με πέντε συνεχόμενους πόντους (73-54, 37'), αλλά οι φιλοξενούμενοι με τον Πεσάκοβιτς που ήταν παραγωγικός στη τελευταία περίοδο, μείωσε έως και στα επίπεδα της τελικής διαφοράς.

Δεκάλεπτα: 12-13, 37-31, 59-42, 78-67.