Επιτέλους νίκη για Ξάνθη

18:00 25/9/2011 - Πηγή: AEK365
Την 4η αγωνιστική έπρεπε να περιμένει για να πάρει η Ξάνθη τους πρώτους της βαθμούς στο Πρωτάθλημα. Οι Ακρίτες επικράτησαν με 3-1 του ΟΦΗ στα Πηγάδια σε ένα μέτριο ματς με ελάχιστες καλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Για ακόμα ένα παιχνίδι, κορυφαίος ο Μαρσελίνιο, ο οποίος μοίρασε τρεις ασίστ! Το ματς Σε ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο, η Ξάνθη ευτύχισε να πετύχει ένα γκολ
στα τελευταία λεπτά. Ο ΟΦΗ «πατούσε» καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, αλλά οι Ακρίτες ήταν αυτοί που πρώτα απείλησαν με δύο εκτελέσεις φάουλ του Μαρσελίνιο (33' και 36') και στο 41' με τον Βασιλακάκη άνοιξαν το σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ξάνθη μπήκε δυνατά με στόχο να καθαρίσει το ματς. Και τα κατάφερε. Ο Στάσιακ με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Μαρσελίνιο έκανε στο 52' το 2-0. Ο ΟΦΗ όμως, δεν παράτησε το ματς. Πίεσε, κέρδισε πέναλτι στο 64' σε μαρκάρισμα του Εντιμάρ στον Σουμπίνιο και ο Καλάιτζιτς ένα λεπτό αργότερα μείωσε σε 2-1. Ωστόσο στα εναπομείναντα είκοσι λεπτά ο ΟΦΗ μπορεί να πίεσε για να ισοφαρίσει, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να δημιουργήσει κινδύνους για την εστία του Βιβιανί. Αντίθετα, η Ξάνθη έφτασε και σε τρίτο γκολ με τον Σουάνη στις καθυστερήσεις μετά από τραγικό αμυντικό λάθος των Κάρολ και Πίτσου «κλειδώνοντας» έτσι τη νίκη και τους τρεις βαθμούς της νίκης σε ένα μέτριο παιχνίδι. Οι συνθέσεις των δύο ομάδων: