Επιστροφή στις νίκες στο Αιγίνιο

17:39 18/12/2014 - Πηγή: AEK365

Ο Ολυμπιακός Βόλου πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Αιγινιακού, επικρατώντας με 2-1 στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής και αναρριχήθηκε στη βαθμολογία του Βορείου ομίλου. Το σκορ άνοιξε για την ομάδα του Βόλου ο Διαμαντόπουλος στο 52' ενώ ο ίδιος παίκτης έκανε στο 64' το 2-0. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 2-1 με τον Κουτσοσπύρο στο 66ο λεπτό.

Η ΑΕΛ δεν άφησε ανεκμετάλλευτη την απώλεια της Λαμίας, αφού επικράτησε 1-0 του Φωκικού στο Αλκαζάρ και μείωσε

στους επτά βαθμούς τη μεταξύ τους διαφορά (έχει κι ένα ματς λιγότερο). Οι φιλοξενούμενοι ήταν αρκετά δραστήριοι στο πρώτο ημίχρονο, αλλά οι "βυσσινί" ήταν εκείνοι που βρήκαν δίχτυα με προβολή του Δεληζήση στο 30ό λεπτό. Η ομάδα του Θωμά Γράφα ανέβασε αισθητά την απόδοσή της μετά από την ανάπαυλα κι απείλησε ουκ ολίγες φορές (μεταξύ άλλων είχε δύο δοκάρια στην ίδια φάση με Σίλβα Τζούνιορ και Μπλέντι Μούτσα), όμως ο Αμαρίλντο Τσεκρέζι βρέθηκε σε καλή μέρα, κάνοντας αρκετές αποκρούσεις.