Επιστροφή στις νίκες

23:28 19/2/2014 - Πηγή: AEK365

Την 9η νίκη του στο πρωτάθλημα σημείωσε ο Δούκας που επικράτησε με 23-13 του ΓΑΣ Κιλκίς στο Δαϊς στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 14ης αγωνιστικής της Α1 Ανδρών. Ο Δούκας μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες σε Ελλάδα και Ευρώπη επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα σε ένα από τα χειρότερα ποιοτικά παιχνίδια της φετινής περιόδου.

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τους γηπεδούχους να μπαίνουν στα αποδυτήρια

με ένα γκολ διαφορά (11-10), λόγω τέρματος που σημείωσε ο Τόμπρος σχεδόν στην εκπνοή. Στο δεύτερο μέρος ο Δούκας ήταν πιο αποτελεσματικός και ψύχραιμος στα κρίσιμα σημεία, ενώ ο ΓΑΣΚ «κόλλησε» επιθετικά και δεν σημείωσε γκολ μετά το 47' (16-13)! Η επιθετική του συγκομιδή στο δεύτερο μέρος ήταν μόλις τρία γκολ και έτσι φυσιολογικά παραδόθηκε στον Δούκα που έδειξε μεγαλύτερη διάθεση και διάρκεια στο τελευταία 20λεπτο του ματς.
«Ξέραμε ότι για εμάς η νίκη ήταν μονόδρομος μετά τα συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα. Στο πρώτο ημίχρονο κάναμε πολλά λάθη, αλλά στο δεύτερο διορθώσαμε αρκετά και ήμασταν πιο αποτελεσματικοί φτάνοντας στη νίκη», σχολίασε ο πλέι μέικερ του Δούκα Φραγκίσκος Ζαλώνης στην ιστοσελίδα της ΟΧΕ

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ- ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ 23-13
Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-3, 7-4, 9-5, 9-8, 11-10 (ημχ.), 11-11, 13-11, 15-12, 17-13, 18-13, 23-13
ΔΟΥΚΑΣ (Γιώργος Κρανάκης): Ζαλώνης 3, Ακάλεστος, Μουντζουρίδης 7, Τόμπρος 1, Τζηράς 3, Γκέρτσος, Ζαμπούνης 1, Μανουσέλης, Σαμαράς 4, Αϊβαλιώτης, Ρηγάτος, Κλεώπας, Ντούνης 1, Μπάγιος 1, Γεωργιάδης, Αραπακόπουλος 1.
ΚΙΛΚΙΣ (Γιάννης Λαζαρίδης): Παρασκευαϊδης, Τζιώκας, Κυπραίος 5, Δούγιας 1, Χαλκίδης, Δεληγιάννης 1, Χοτζούδης, Δημάκης 4, Μαραντίδης, Τοκατζόγλου, Παπαδόπουλος Π., Παπαδόπουλος Α., Σισμανίδης, Γρηγοριάδης 2, Κοβλακάς, Τριανταφύλλου. Διαιτητές: Τσάκωνας- Κουτσός, Κόκκινη: 47:52 Γρηγοριάδης (τρία δίλεπτα), δίλεπτα: 4-7, πέναλτι: 5/6-2/2