20:00 30/10/2011 - Πηγή: AEK365

PREMIER LEAGUE- 10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΤΟΤΕΝΑΜ- ΚΠΡ: 3-1
Γήπεδο: Ουάιτ Χαρτ Λέιν
Εύκολο έργο είχε η Τότεναμ, η οποία κέρδισε με 3-1 την ΚΠΡ και έπιασε την πρώτη τετράδα της βαθμολογίας.
Η Τότεναμ έφτασε κοντά στο γκολ μόλις στο 3', καθώς ο Κένι νίκησε σε τετ α τετ τον Ράφαελ Φαν

ντερ Φάαρτ. Παρόλα αυτά τα «σπιρούνια» πίεσαν και έφτασαν στο γκολ στο 21' με τον Γκάρεθ Μπέιλ. Ο Αντεμπαγιόρ, ο Λένον και ο Φαν ντερ Φάαρτ συνδυάστηκαν όμορφα, τελικός αποδέκτης της μπάλας ήταν ο Μπέιλ, ο οποίος με κοντινή προβολή έκανε το 1-0. η Τότεναμ καθάρισε το ματς στο 33ο λεπτό, καθώς ο Φαν ντερ Φάαρτ έκανε το 2-0. Ο Κινγκ έκανε ένα μακρινό σουτ, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό της ΚΠΡ κι έφτασε στον Φαν ντερ Φάαρτ, που απλά πλάσαρε από κοντά.
Η ΚΠΡ μείωσε στο 62ο λεπτό με την κοντινή προβολή του Μποθρόιντ, μετά από γύρισμα του Χέλγκουσον με το κεφάλι. Η Τότεναμ κλείδωσε τη νίκη στο 72ο λεπτό, με πανέμορφο γκολ του Μπέιλ.
ΤΟΤΕΝΑΜ: Φρίντελ, Γουόκερ, Καμπούλ, Κινγκ, Ασού Εκοτό, Πάρκερ (86' Σάντρο), Μόντριτς, Λένον, Μπέιλ, Φαν ντερ Φάαρτ, Αντεμπαγιόρ.
ΚΠΡ: Κένι, Γιανγκ, Φέρντιναντ, Χαλ (10' Γκαμπιντόν), Τραορέ, Ντέρι (46' Μακί), Μπάρτον, Ράιτ Φίλιπς, Τααράμπτ (46' Μποθρόιντ), Φορλίν, Χέλγκουσον.