LIGUE 1'-18η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Λιόν-Μαρσέιγ: 2-2
(Λακαζέτ 17', Γκομίς 44'-Ζινιάκ 45+1', Τοβέν 79')

Στο 2-2 έμειναν Λιόν και Μαρσέιγ στο ντέρμπι της αγωνιστικής στη Γαλλία.

Η Λιόν άνοιξε το σκορ στο 17ο λεπτό με τον Λακαζέτ, ενώ στο 44' ο Γκομίς έκανε το 2-0. Η Μαρσέιγ μείωσε με τον Ζινιάκ στο 45+1', ενώ στο 79' ο Τοβέν έκανε το τελικό 2-2.

Λιλ-Μπαστιά: 2-1
(Καλού 17', 22'-Ζενέστ 3')

Αντέχει η Λιλ

που επικράτησε με 2-1 της Μπαστιά παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από νωρίς.

Η Μπαστιά άνοιξε το σκορ με τον Ζενέστ στο 3ο μόλις λεπτό, αλλά η Λιλ αντέδρασε κι έφερε στα ίσα το σκορ στο 17' με τον καλού. Μάλιστα ο ίδιος παίκτης στο 22' έκανε το 2-1 για τη Λιλ

Μπορντό-Βαλενσιέν: 2-1
(Ζουσιέ 58' πεν., Μορίς Μπελάι 73'-Ντουμπιά 55')

Την 4η σερί νίκη της πέτυχε η Μπορντό καθώς επικράτησε με 2-1 της Βαλενσιέν κι έπιασε τετράδα.

Η Βαλενσιέν προηγήθηκε στο 55' με τν Ντουμπιά, αλλά τρία λεπτά αργότερα οι Μπορντό ισοφάρισε με το πέναλτι του Ζουσιέ. Η Βαλενσιέν έχασε μοναδική ευκαιρία να πάρει ξανά κεφάλι στο σκορ στο 66', καθώς έχασε πέναλτι με τον Ενζά και στο 73' η Μπορντό έκανε το 2-1 με τον Μορίς Μπελάι.