LIGUE 1'- 7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Μονακό- Μπαστιά: 0-3
(Ριβιέρ 39', Φαλκάο 41', 89')

Ξανά στην πρώτη θέση η Μονακό που επικράτησε με 3-0 της Μπαστιά.

Η Μονακό άνοιξε το σκορ στο 39ο λεπτό με την έκπληξη του φετινού Γαλλικού πρωταθλήματος, τον Ριβιέρ, ενώ δύο λεπτά μετά, ο Φαλκάο με σουτ στην κίνηση, έγραψε το 2-0. Το τελικό 3-0 έκανε ξανά ο Φαλκάο στο 89'

Αζαξιό- Λιόν: 2-1
(Αρασέ 18', Ντιαρά 70'- Μάλμπρανκ 57')

Γκέλα ολκής για τη Λιόν που έχασε με 2-1 απ' την Αζαξιό η οποία έως σήμερα δεν είχε

τρίποντο.

Η Αζαξιό άνοιξε το σκορ στο 18ο λεπτό με τον Αρασέ, αλλά στο 57' ο Μάλμπρανκ έφερε στα ίσα το ματς. H Aζαξιό, ωστόσο, πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ στο 70ο λεπτό με τον Ντιαρά και το κράτησε ως το τέλος. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Λακαζέτ της Λιόν

Ναντ- Νις: 2-0
(Τζόρτζεβιτς 27', Αριστεγουιέτα 88')

Τεράστιας σημασίας νίκη για τη Ναντ, με 2-0 κόντρα στη Νις.

Η Ναντ άνοιξε το σκορ με τον Τζόρτζεβιτς στο 27ο λεπτό, ενώ στο 88' ο Αριστεγουιέτα.

Μπορντό- Ρεμς: 0-0

Στο 0-0 κόλλησαν Μπορντό και Ρεμς σε ένα κακό ποιοτικά ματς.

Γκινγκάμπ- Σοσό: 5-1
(Μαντανέ 10', Μποβε 18', Ατίκ 34', Σανκαρέ 71', Λανγκίλ 90+3'- Μπακαμπού 47')

Στις νίκες επέστρεψε η Γκινγκάμπ που επικράτησε με 5-1 της Σοσό.

Η Γκινγκάμπ άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό με γκολ του Μαντανέ, ενώ στο 18' ο Μποβέ έκανε το 2-0. Ο Ατίκ στο 34ο λεπτό έκανε το 3-0, αλλά ο Μπακαμπού μείωσε σε 3-1 στο 47ο λεπτό. Ο Σανκαρέ έγραψε το 4-1 στο 71ο λεπτό και στο 90+3' ο λανγκίλ έκανε το τελικό 5-1.

Τουλούζ- Λοριάν: 1-0
(Μπραϊθγουάιτ 71')

Η Τουλούζ πέτυχε σημαντική νίκη με 1-0 επί της Λοριάν.

Το μοναδικόγκολ του αγώνα, πέτυχε ο Μπραϊθγουάιτ σρο 71ο λεπτό.

Βαλενσιέν- Παρί Σεν Ζερμέν: 0-1
(Καβάνι 45+2')

Δύσκολο αλλά σημαντικό διπλό πέτυχε η Παρί με 1-0 επί της Βαλενσιέν και πέρασε πρώτη.

Η Παρί πίεσε σε όλο το πρώτο μέρος και άνοιξε το σκορ στο 45+2' με γκολ του Έντισον Καβάνι.