00:55 8/4/2014 - Πηγή: AEK365

LA LIGA-32η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΛΕΒΑΝΤΕ-ΑΘΛΕΤΙΚ ΜΠΙΛΜΠΑΟ: 1-2
Γήπεδο: Θιουτάτ ντε Βαλένθια

Στις νίκες την κατάλληλη στιγμή επέστρεψε η Μπιλμπάο, που κέρδισε τη Λεβάντε μέσα στην έδρα της με 2-1.

Στο 5ο λεπτό η κεφαλιά του Σουμέτρα, έφυγε λίγο άουτ, ενώ στο 12ο λεπτό η Μπιλμαπό κέρδισε πέναλτι αλλά ο Σαν Χοσέ δεν μπόρεσε να σκοράρει από τα 11 μέτρα. Ωστόσο στο 15ο λεπτό, οι Βάσκοι βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα, καθώς ο Σιμάο έκανε λάθος και ο Αντούριθ από κοντά, νίκησε τον Νάβας. Στο 19' το σουτ του Μουνιαΐν έξυσε το δοκάρι της Λεβάντε, ενώ στο 45' μετά από

σέντρα του Αντέρ, ο Αντούριθ κατέβασε όμορφα και με κοντινό πλασέ έκανε το 2-0.

Η Λεβάντε μείωσε στο 66ο λεπτό, καθώς ο Γκαρθία έβγαλε τη σέντρα και ο Σαν Χοσέ κατά λάθος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Στο 76ο λεπτό ο Νάβας απέκρουσε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Μουνιαΐν, ενώ στο 82' ο Αντούριθ έχασε τρομερή ευκαιρία από κοντά.

ΛΕΒΑΝΤΕ: Νάβας, Χουανφράν, Ελ Αντουά, Ρόδας, Βύντρα (46' Πίντο), Κασαδέσους, Ντιόπ (46' Λόπεθ), Σιμάο, Σουμέτρα (76' Μπαμπά), Γκαρθία, Μπαράλ.

ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Ιραϊθόθ, Ντε Μάρκος, Σαν Χοσέ, Μπαλενθιάγα, Ετσεΐτα, Ιτουράσπε, Ρίκο (33' Μοράν), Αντέρ (79' Μπενιάτ), Σουσαέτα (86' Τοκέρο), Μουνιαΐν, Αντούριθ.