Έπαιξε με τη φωτιά η Εθνική

15:52 26/4/2014 - Πηγή: AEK365

Η Εθνική ομάδα των Νεανίδων αν και έπαιξε με την φωτιά (στο 3ο και 4ο σετ) κατάφερε τελικά να κερδίσει με 3-1 την Ελβετία για τη 2η αγωνιστική του προκριματικού ομίλου που διεξάγεται στην Καλαμάτα, ισοβαθμώντας έτσι με το Βέλγιο στην κορυφή του ομίλου και πλέον η πρώτη θέση και η απευθείας πρόκριση στην τελική φάση θα κριθεί στον αυριανό ‘τελικό' με το Βέλγιο.

Ο αγώνας θα ξεκινήσει στις 20.00 και θα έχετε την ευκαιρία να τον παρακολουθήσετε σε Live Streaming

Όσον αφορά το σημερινό ματς, στο πρώτο σετ η Εθνική ομάδα κυριάρχησε πλήρως, αλλά από κει και πέρα άρχισε τα λάθη (6 στο πρώτο σετ, 28 στα άλλα τρία) και το ματς έγινε ντέρμπι με την Ελβετία να ισοφαρίζει 1-1 και να προηγείται με 16-9 και 21-17 στο γ' σετ.
Η Ελληνική ομάδα μπόρεσε να ισοφαρίσει 23-23 κι αφού ‘έσπασε' τρία σετ μπολ πήρε το σετ με 29-27 χάρις σε μπλοκ της Κωνσταντινίδου.

Κι ενώ στο 15-11 του δ' σετ φάνηκε ότι το ματς είχε τελειώσει η Ελβετία ισοφάρισε 16-16 για να παρατείνει την αγωνία μέχρι το 21-21, το οποίο μετατράπηκε σε 24-21 με τρεις άσους της Στράντζαλη!

«Ήταν ένα πολύ δυνατό παιχνίδι, αφού κι η Ελβετία είχε έρθει εδώ με στόχο να εξασφαλίσει την πρόκριση. Είναι σημαντικό ότι καταφέραμε έστω και δύσκολα να πάρουμε τη 2η νίκη μας και να εξασφαλίσουμε τη μία από τις δύο πρώτες θέσεις της βαθμολογίας και τώρα έχουμε μπροστά μας τον ‘τελικό' με το Βέλγιο», είπε αρχικά ο κ. Παπαδόπουλος και συμπλήρωσε: «Καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα ήταν το τρίτο σετ όπου καταφέραμε να αντιδράσουμε αν και με την πλάτη στον τοίχο πετυχαίνοντας μια σπουδαία ανατροπή».

Όσον αφορά τον αγώνα με το Βέλγιο ο Ομοσπονδιακός τόνισε: «Πρόκειται για μια πολύ καλή ομάδα και η συγκεκριμένη χώρα έχει ένα από τα κορυφαία πρότζεκτ στην Ευρώπη όσον αφορά τις μικρές ηλικίες. Από την άλλη όμως κι εμείς έχουμε μια πολύ καλή ομάδα, παίζουμε στην έδρα μας και θέλουμε να εξασφαλίσουμε την απευθείας πρόκριση»

Τα σετ: 15-25, 25-21, 27-29, 21-25

Ελβετία (Στέινγκρουμπερ): Μποϊλάτ 2 (1/7 επ., 1 μπλοκ, 44% υπ. - 22% άριστες), Χέμερλι 6 (3/3 επ., 3 άσοι), Σχότροφ 8 (2/4 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Ρομανέσι, Κούντζλερ 12 (10/20 επ., 2 άσοι, 29% υπ. - 17% άριστες), Μονταβόν 15 (11/24 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Βίερ -λ (23% υπ. - 08% άριστες) / Μπίλερ 2 (2 άσοι), Μάτερ 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ), Πετρατσένκο 1 (1/3 επ.)
Ελλάδα (Παπαδόπουλος): Βασιλαντωνάκη 17 (13/33 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Ψωμά 11 (8/17 επ., 3 άσοι, 44% υπ. - 31% άριστες), Κωνσταντινίδου 7 (2/3 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Στράντζαλη 26 (19/35 επ., 7 άσοι, 17% υπ. - 07% άριστες), Καλαντάτζε 7 (3/3 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Γκουντιμένκο 6 (0/2 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Ξανθοπούλου (46% υπ. - 33% άριστες) / Δρακουλίδου, Φακοπουλίδου 1 (1 άσο), Δέμπη