Εντυπωσιακός Τζόκοβιτς

09:51 22/1/2015 - Πηγή: AEK365

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς άφησε πίσω τη κακή εμφάνιση στη πρεμιέρα του Australian Open και με εννέα γκέιμ στη σειρά κέρδισε 3-0 σετ (6-0, 6-1, 6-4) τον 23χρονο Ρώσο Αντρέι Κουζνέτσοφ, σε 88 λεπτά, και πήρε το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο.
Ο Κουζνέτσοφ φάνηκε πιο ανταγωνιστικός στο τρίτο σετ όταν κατάφερε να κάνει

το μπρέικ και να προηγηθεί με 0-2, όμως με ένα σερί 4-0 ο Νόλε έβαλε τα πράγματα στη θέση τους και έφτασε με άνεση στην πρόκριση. Θα παίξει στη συνέχεια με τον νικητή του αγώνα ανάμεσα στον Φερνάντο Βερδάσκο και τον Γκο Σοέντα.
Πιο δύσκολα ήρθε η πρόκριση για τον Σταν Βαβρίνκα. Ο κάτοχος του τίτλου, Νο.4 του ταμπλό, λύγισε με 7-6(4), 7-6(4), 6-3 τον Ρουμάνο Μάριος Τσόπιλ (Νο.194) σε 2 ώρες και 16 λεπτά, πετυχαίνοντας την ένατη συνεχόμενη νίκη του στη Μελβούρνη.
Επόμενος αντίπαλος του Βαβρίνκα, ο έμπειρος Φιλανδός Γιάρκο Νιέμινεν, που άφησε εκτός με 7-6(4), 7-5, 7-5 τον Γερμανό Ματίας Μπάσινγκερ.
Ο 25χρονος Ιάπωνας Κέι Νισικόρι, Νο.5 του ταμπλό, πήρε τη νίκη σε βάρος του Ιβάν Ντόντιγκ με 4-6, 7-5, 2-6, 7-6(0). Ο Κροάτης, μάλιστα, λίγο έλειψε να στείλει το ματς σε πέμπτο σετ, καθώς βρέθηκε να σερβίρει στο 5-4!
Ο Νισικόρι βρίσκει τώρα στον δρόμο του τον Αμερικανό Στίβενς Τζόνσον, που άφησε έξω με 6-3, 6-4, 6-2 τον Σαντιάγο Χιράλντο.