Εκτός η Τουρκία με θρίλερ

17:35 11/9/2011 - Πηγή: AEK365
Κακό ήταν το θέαμα στα πρώτα τέσσερα λεπτά της αναμέτρησης καθώς οι δύο ομάδες ήταν άστοχες και το σκορ ήταν χαμηλό 6-2. Η Σερβία σε εκείνο το σημείο πραγματοποίησε ένα μικρό σερί 4-0 (10-2) στο 5', κάτι που ανάγκασε τον προπονητή των Τούρκων να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Η ομάδα του Ίβκοβιτς είχε τον ρυθμό του αγώνα και έκλεισε τον πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 18-11 Το δεύτερο ημίχρονο είχε την ίδια εξέλιξη με την Σερβία να είναι ανώτερη της Τουρκίας και να διατηρεί μια διαφορά δέκα πόντων με τον Μίλος Τεόντοσιτς να είναι ο κορυφαίος. Το ημίχρονο τελείωσε με τους Σέρβους μπροστά με 35-27 και
την Τουρκία να μην μπορεί να πλησιάσει στο σκορ Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Τουρκία με μπροστάρη τον Τούρκογλου προσπάθησε να αντιδράσει και κατάφερε να μειώσει στους τέσσερις πόντους (44-40 στο 24').το παιχνίδι έγινε ντέρμπι με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ (54-51 στο 29') και 56-53 στο τέλος της τρίτης περιόδου ,με τα τελευταία δέκα λεπτά να προμηνύονται συγκλονιστικά. Στα τελευταία δέκα λεπτά, τα διαδοχικά λάθη των Σέρβων έβαλαν τους Τούρκους στο κόλπο της νίκης, σε ένα παιχνίδι δίχως αύριο και για τις δύο ομάδες. Ο Ιλιασόβα έφερε τους Τούρκους σε απόσταση αναπνοής, ενώ το άστοχο σουτ τριών πόντων του Τεόντοσιτς έδωσε τέσσερα δευτερόλεπτα στην ομάδα του Ενέ για να εκπληρώσει επίθεση. Η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Ιλιασόβα, ο οποίος αστόχησε, με τον Ντούσκο Σαβάνοβιτς να παίρνει το ριμπάουντ και να κρατάει τη μπάλα μέχρι να ακουστεί η κόρνα της λήξης. Δεκάλεπτα: 18-11, 35-27, 56-53, 68-67