20:05 15/12/2012 - Πηγή: AEK365

LIGUE 1 18η αγωνιστική

Τουλούζ-Μαρσέιγ 0-1
Γήπεδο: "Municipal"

Η Μαρσέιγ πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Τουλούζ με 1-0, έστω και δύσκολα, και πλέον έχει στραμμένη την προσοχή της στο αυριανό ντέρμπι στο "Παρκ Ντε Πρενς" ανάμεσα στην Παρί Σεν Ζερμέν και την Λιόν με την ομάδα της Μασσαλίας να βρίσκεται τώρα στην πρώτη θέση.
Το παιχνίδι στο "Μουνισιπάλ" ήταν συναρπαστικό με την Τουλούζ να μένει νωρίς με δέκα παίκτες

καθώς στο 27ο λεπτό ο Εμπενγκέ αποβλήθηκε μα απευθείας κόκκινη για σκληρό φάουλ και πέντε λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου η Μαρσέιγ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Τζόρνταν Αγιού στην μεγάλη περιοχή. Το πέναλτι ανέλαβε να εκτελέσει ο Αντρέ Αγιού που νικήθηκε από τον Αχαμαντά και έτσι το 0-0 παρέμεινε.
Η χαρά της Τουλούζ που δεν βρέθηκε πίσω στο σκορ δεν κράτησε πολύ καθώς ο Ταμπανού αποβλήθηκε και αυτός για σκληρό μαρκάρισμα σε αντίπαλο και έτσι οι γηπεδούχοι σε όλο το δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν με εννέα παίκτες. Αυτό έκανε πιο εύκολα τα πράγματα για την Μαρσέιγ που αύξησε την πίεση της και κατάφερε να πετύχει το γκολ που της έδωσε την νίκη με τον Ζινιάκ στο 68ο λεπτό με τον Γάλλο να έχει περάσει ως αλλαγή με την έναρξη της επανάληψης. Η Τουλούζ με δυο παίκτες λιγότερους δεν μπορούσε να αντιδράσει και έτσι η Μαρσέιγ πέτυχε μια σημαντική εκτός έδρας νίκη που την φέρνει, προσωρινά, στην κορυφή.

Τουλούζ: Αλί Αχαμαντά, Αμπντενούρ, Εμπενγκέ, Ζεμπινά (86' Ακπά-Απρόκ), Οριέ, Ντιντότ (81' Ριβιέρ), Σισοκό, Καπουέ, Ταμπανού, Νίνκοφ, Μπεν Γέντερ (45' Σιριέ)
Μαρσέιγ: Μανταντά, Φανί, Μέντες, Ενκουλού, Μορέλ, Μπάρτον, Αντρέ Αγιού, Βαλμπουενά (90' Αμπντουλά), Αμαλφιτανό (45' Ζινιάκ), Σεϊρού, Τζόρνταν Αγιού (71' Ρεμί)

Σοσό- Μπρεστ: 1-2
(Μπακαμπού 59'- Γκρουγί 63', Μπεν Μπασάτ 77')

Μεγάλο διπλό μέσα στην έδρα της Σοσό πήρε η Μπρεστ με 2-1.
Η Σοσό άνοιξε το σκορ με τον Μπακαμπού στο 59ο λεπτό, αλλά στο 63' ο Γκρουγί έκανε το 1-1 και στο 77' ο Μπεν Μπασάτ έδωσε τη νίκη στην Μπρεστ.

Μονπελιέ- Μπαστιά: 4-0
(Εστράδα 14', Ερέρα 49', Μπελχαντά 60', Μονιέ 76')

Η Μονπελιέ διέσυρε με 4-0 τη Μπαστιά και ανεβαίνει στη βαθμολογία.
Η Μονπελιέ άνοιξε το σκορ με τον Εστράδα στο 14ο λεπτό, ενώ ο Ερέρα έκανε το 2-0 στο 49' και ο Μπελχαντά το 3-0 στο 60'. Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Μονιέ στο 76'.

Νις- Εβιάν: 3-2
(Τσβίτανιτς 19', 48', Μαουπάι 90+1'- Σαγμπό 3', Μπαρμπόσα 14')

Ανάσα πήρε η Νις που κέρδισε με 3-2 την Εβιάν
Η Εβιάν άνοιξε το σκορ μόλις στ 3ο λεπτό με τον Σαγμπό, ενώ στο 14' ο Μπαρμπόσα έκανε το 2-0. Η Νις μείωσε στο 19ο λεπτό με τον Τσβίτανιτς και ο ίδιος Παίκτης έκανε το 2-2 στο 48'. Τη βίκη στη Νις έδωσε ο Μαουπάι με γκολ στις καθυστερήσεις.

Ρεμς- Λιλ: 1-1
(Βέμπερ 7'- Παγιέ 77')

Στο 1-1 κόλλησε η Λιλ μέσα στην έδρα της Ρεμς κι έχασε έδαφος στη βαθμολογία.
Η Ρεν έκανε το 1-0 μόλις στο 7ο λεπτό με τον Βέμπερ αλλά στο 77 ο παγιέ έκανε το 1-1.

Τρουά- Αζαξιό: 3-2
(Νταρμπιόν 34', Νιβέ 40', Καμούς 55+1'-Λασνέ 90', Καβαλί 90+3')

Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε η Τρουά που νίκησε την Αζαξιό με 3-2.
Η Τρουά έκανε το 1-0 με τον Νταρμπιόν στο 34', ενώ στο 40' ο Νιβέ έκανε το 2-0. ο Καμούς στο 45+1' έγραψε το 3-0,αλλά η Αζαξιό μείωσε με τον Λασνέ στο 90' και στις καθυστερήσεις ο Καβαλί με αυτογκόλ έκανε το τελικό 3-2.