Εν πολλοίς το παιχνίδι κρίθηκε στην ευστοχία του τριφυλλιού από τα 6,75μ. τομέας που ενώ στο πρώτο μέρος είχε το αποκαρδιωτικό 1/11, τελείωσε το παιχνίδι με 8/26 (31%). Εξάλλου, μπορεί αυτή τη φορά ο Μαυροκεφαλίδης να μην ήταν όσο «εκθαμβωτικός» όσο την περασμένη Τρίτη ωστόσο τον «αντικατέστησε» επάξια ο Τζέιμς Γκιστ (17π., 7ριμπ.)Επίσης στις καλές εμφανίσεις επέστρεψε μετά από πολύ καιρό και ο Ρόκο Ούκιτς (15π., 5 ασίστ)

Από την πλευρά του ο ΠΑΟΚ ήταν και πάλι πολύ καλός για μεγάλο χρονικό διάστημα και ειδικά στο πρώτο μέρος

όπου βρέθηκε να προηγείται ακόμη και με 12π. Όμως η έλλειψη φρεσκάδας και βάθους στον πάγκο, δεν επέτρεψε στον δικέφαλο να διεκδικήσει κάτι παραπάνω.

Φοβερός και πάλι ο Ντι Τζέι Κούπερ με 16π. και 12 ασίστ(!), ενώ πολύ καλοί ήταν και οι Χαραλαμπίδης (17π.), Πέιν (16π.) και Τσαϊρέλης

Το ίδιο σκηνικό στο πρώτο ημίχρονο

Παρόμοια εικόνα με το ματς της Τρίτης, είδαμε στο πρώτο ημίχρονο. Έναν Παναθηναϊκό νωθρό στην άμυνα και χωρίς συγκεκριμένους προσανατολισμούς στην επίθεση να «κυνηγάει» σε έναν απόλυτα συγκεντρωμένο και με μεγάλη ενεργητικότητα ΠΑΟΚ.

Ο Κούπερ (9π., 5ασίστ και 1κλ. στο α΄' μέρος) ήταν και πάλι ο «μαέστρος» του δικεφάλου και είτε εκτελούσε ο ίδιος είτε αξιοποιούσε τους συμπαίκτες και κυρίως τους ψηλούς Μπόγρη και Τσαϊρέλη. Από κοντά και ο Κώστας Χαραλαμπίδης (9π. στο α' μέρος) που έκανε μεγάλη «ζημιά» με τα σουτ του, έχοντας επίσης βρει ελεύθερο πεδίο να δράσει. Έτσι, το 13-9 (υπέρ Παναθηναϊκού) στο 5' διαμορφώθηκε στο 22-34 (υπέρ του ΠΑΟΚ), μόλις 10 λεπτά αργότερα (στο 15)!

Ο Παναθηναϊκός που τελείωσε το πρώτο ημίχρονο έχοντας το τραγικό 1/13 τρίποντα (8%), έδειχνε να πελαγοδρομεί και να αδυνατεί να βρει ρυθμό. Τελικά με κάποιες ατομικές ενέργειες και κάποια μικρά διαστήματα στα οποία έπαιξε καλή άμυνα έριξε κατάφερε να πλησιάσει στους 4 (30-34 στο 17') και τελικά να πάει στην ανάπαυλα του ημιχρόνου στο -6 (31-37).

«Ξέσπασμα» με τρίποντα, αλλά το ντέρμπι... ντέρμπι

Ένα πολύ καλύτερο πρόσωπο έδειξε ο Παναθηναϊκός στο τρίτο δεκάλεπτο, διάστημα στο οποίο έβαλε τις βάσεις για την νίκη του. Οι πράσινοι έβγαλαν ενέργεια και πίεσαν στην άμυνα, ενώ «χτύπησαν» από την περιφέρεια σημειώνοντας πέντε τρίποντα μέσα σε διάστημα περίπου πέντε λεπτών!

Οι 25π. που πέτυχε το τριφύλλι σε αυτήν την περίοδο τα λένε όλα, την στιγμή που ο ΠΑΟΚ έδειχνε να χάνει την επαφή του με το καλάθι. Ετσι οι γηπεδούχοι ξέφυγαν ακόμη και με 8π. (55-47 στο 28').

Το «καθάρισε» ο Διαμαντίδης

Σε αυτό το σημείο όμως ο δικέφαλος απέδειξε ότι δεν ήταν τυχαία η παρουσία του στα δύο ματς με τον Παναθηναϊκό. Διατηρώντας την ψυχραιμία του και μέσα από σωστές επιλογές (με ηγέτη και πάλι τον Κούπερ), η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου μείωσε (με καλάθι του Τσαϊρέλη) στον πόντο (59-58) οκτώ λεπτά πριν τελειώσει το ματς.

Όμως το τριφύλλι δεν ήταν διατεθειμένο να πάει και πάλι σε ματς-θρίλερ. Πολύ γρήγορα, με μπροστάρη τον Διαμαντίδη (5π. στο διάστημα) η διαφορά «σκαρφάλωσε» για πρώτη φορά στους 10 (68-58) στα πέντε λεπτά πριν το φινάλε.

Σε όλο το υπόλοιπο της αναμέτρησης ο Παναθηναϊκός ήταν μπροστά στο σκορ, με τον Αντώνη Φώτση να «σφραγίζει» τη νίκη με βολές στα 45'' πριν το τέλος κάνοντας το 79-70.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 31-37, 56-53, 83-77

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αλβέρτης): Χαραλαμπόπουλος, Μπράμος 7(1), Κάρι 2, Φώτσης 2, Ούκιτς 15(1), Λάσμε 6, Μαυροκεφαλίδης 6, Διαμαντίδης 17(3), Γκιστ 17(2), Παππάς 2, Γιάνκοβιτς 1, Ματσούλις 8(1).
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 15(1), Κούπερ 16(1), Χαραλαμπίδης 17(3), Τσόχλας 1, Βουτσίτσεβιτς, Τσαιρέλης 10, Δέδας 6(2), Μαργαρίτης, Καλλές, Μπόγρης 9, Κασελάκης, Λιάπης