22:55 20/12/2011 - Πηγή: AEK365

COPA DEL RAY- ΦΑΣΗ των 32

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ- ΠΟΝΦΕΡΑΝΤΙΝΑ: 5-1 (2-0)
Γήπεδο: Σαντιάγκο Μπερναμπέου
Όπως ήταν αναμενόμενο, η Ρεάλ δεν αντιμετώπισε καμία δυσκολία κόντρα στην Πονφεραντίνα, της οποία επικράτησε με 5-1 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Copa del Ray .
Η Ρεάλ από το πρώτο λεπτό είχε τον έλεγχο του αγώνα και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 25ο λεπτό. Ο Οζίλ έκανε πανέμορφη κάθετη στον Καγιεχόν, ο οποίος

πλάσαρε ιδανικά τον Κιντάνα από δεξιά.
Η Ρεάλ έφτασε κοντά στο 2-0 στο 35', όταν ο Κιντάνα έκανε λάθος έξοδο μακριά από το τέρμα του, ο Καγιεχόν έκανε πανέμορφο πλασέ, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.
Τελικά το 2-0 για τους «μερένχες» ήρθε στο 45ο λεπτό με κεφαλιά του Νούρι Σαχίν, μετά από κόρνερ του Οζίλ.
Η Ρεάλ μπήκε δυνατά και στην επανάληψη κι έκανε το 3-0 με τον Βαράν στο 49'. Η Πονφεραντίνα πέτυχε το γκολ της τιμής στο 54ο λεπτό με τον Ακοράν.
Το 5-1 διαμόρφωσε ο Χοσέλου στο 79ο λεπτό, στιγμές μετά από την είσοδό του στο παιχνίδι, με τον Καγιεχόν κάνει το τελικό 5-1 στο 88'. Ο Κιντάνα πραγματοποίησε μεγάλη επέμβαση στις καθυστερήσεις σε σουτ του Καγιεχόν.
ΡΕΑΛ: Αντάν (82' Πατσέκο), Άλτιντοπ, Πέπε, Βαράν, Κασάδο (71' Νάτσο), Σαχίν, Κεντίρα, Καγιεχόν, Γκρανέρο, Οζίλ, Μπενζεμά.
ΠΟΝΦΕΡΑΝΤΙΝΑ: Κιντάνα, Μάλο, Μπαρό, Σάμουελ, Ροντρίγκες, Ρουίς, Ναβάρο (46' Μαγιόρ), Ακοράν, Ισαιας, Μπόρχα, Ματέο (62' Ντομενέκ).

Εσπανιόλ- Θέλτα Βίγκο: 4-1 (0-0)
(Βάις 30', Βάσκες 49', Μάλο 57' αυτ., Γκαρσία 68'- Ροντρίγκες 63')

Σπόρτινγκ Χιχόν- Μαγιόρκα: 0-2 (1-0)