Έκανε πλάκα η Ισπανία

01:33 15/11/2012 - Πηγή: AEK365

ΠΑΝΑΜΑΣ- ΙΣΠΑΝΙΑ: 1-5

Σαρωτική ήταν η Ισπανία κόντρα στον Παναμά τον οποίο και συνέτριψε με 5-1.

Η Ισπανία όπως ήταν αναμενόμενο μπήκε δυνατά στο ματς και άνοιξε το σκορ στο 16ο λεπτό. Ο Ινιέστα έδωσε για τον Πέδρο κι εκείνος με δυνατό σουτ έκανε το 1-0. Οι πρωταθλητές κόσμο και Ευρώπης συνέχισαν να πιέζουν κι έφτασαν σε δεύτερο γκολ στο 29. δημιουργός ξανά ο Ινιέστα αλλά αυτή τη φορά το τελικό

πλασέ και το 2-0 έκανε ο Βίγια. Στο 43ο λεπτό ο Μάτα πέρασε την μπάλα κάτω από τα πόδια του αμυντικού του Παναμά και ο Πέδρο από κοντά πέτυχε το 3-0.

Στην επανάληψη η Ισπανία είχε πολλές φάσεις, σε μία εκ των οποίων ο Νάβας σημάδεψε το δοκάρι του Πινέδο στο 66ο λεπτό. Στο 81' τελικά ο Ράμος έκανε το 4-0 με όμορφο φάουλ και τρία λεπτά αργότερα ο Σουσαέτα με σουτ από το πέναλτι μετά από γύρισμα του Νάβας, έγραψε το 5-0. ο Παναμάς πέτυχε το γκολ της τιμής με πέναλτι του Γκόμες στο 87'.

ΠΑΝΑΜΑΣ: Πινέδο, Σεντένιο (71' Ντίξον), Ροντρίγκες (77' Αλγανδόνα), Μπαλόι, Γκόμες, Πέρες (52' Κούπερ), Σάντσες, Μπ.Πέρες (59' Μπαραχόνα), Εσκομπάρ (59' Κιντέρο), Τόρες (46' Ρεντερία).

ΙΣΠΑΝΙΑ: Βαλντές (60' Κασίγιας), Χουανφράν, Μαρτίνεθ, Αλμπιόλ, Άλμπα (60' Ράμος), Μπενιάτ, Μπούσκετς, Ινιέστα (46' Σεσκ), Βίγια (72' Σουσαέτα), Πέδρο (46' Νάβας), Μάτα (46΄Σολδάδο)