Εύκολα την Ανγκόλα η Εφήβων

18:01 11/8/2014 - Πηγή: AEK365

Άνετη νίκη με 62-51 επί της Ανγκόλας πέτυχε η Εθνική Εφήβων και εξασφαλίζοντας τη δεύτερη θέση στον πρώτο όμιλο, αντιμετωπίζει την Τρίτη στους «16» του Παγκοσμίου U17 του Ντουμπάι την Αυστραλία. Οι Χαραλαμπόπουλος (15π., 9 ριμπ.), Κόνιαρης (13π., 6 ριμπ., 5 κλεψ.) και Μουράτος (12π.) ξεχώρισαν.

Η Ανγκόλα πέτυχε τους πρώτους τέσσερις πόντους του αγώνα (0-4), αλλά η Εθνική στη συνέχεια κράτησε για περίπου έξι λεπτά άποντους τους αντιπάλους της και με ένα σερί 16-0 πήρε τα ηνία του αγώνα (16-4).

Οι Αφρικανοί απάντησαν με τον ίδιο τρόπο και με ένα επί μέρους σκορ 23-6 πέρασαν μπροστά μέχρι και με πέντε (22-27).Όμως το δεύτερο μισό της δεύτερης περιόδου ανήκε στην ελληνική ομάδα, που με πρωταγωνιστές τους Χαραλαμπόπουλο και Κόνιαρη έκλεισε το ημίχρονο στο 37-28. Με όπλο την καλή της άμυνα που δέχτηκε μόλις έξι πόντους, το συγκρότημα του Δημήτρη Παπανικολάου ξέφυγε με 53-34 στο τρίτο δεκάλεπτο και παρά τις προσπάθειες των Ανγκολέζων, αλλά και τις δοκιμές από τον ελληνικό πάγκο, η Εθνική δεν απειλήθηκε σε καμία στιγμή μέχρι το τέλος φτάνοντας στη νίκη.

Δεκάλεπτα: 18-12, 37-28, 53-34, 62-51.

Ελλάδα: Κόνιαρης 13 (6 ριμπ., 5 κλεψ.), Ντουζίδης, Μιλεντίγιεβιτς, Φλιώνης 1, Μιχαλούτσος 4 (4 ριμπ.), Πεφάνης 10, Δίπλαρος 3, Σκόρδας 2, Καμάρας, Μουράτος 12, Παπαγιάννης 2 (5 ριμπ.), Χαραλαμπόπουλος 15 (9 ριμπ.).

Ανγκόλα: Αμάντιο 6, Ντ. Μάνουελ 4, Ντε Σόουζα 15, Ντο 3, Μιράντα, Β. Μάνουελ 4, Ζούνγκο 3, Φερνάντο 16, Ξαβιέ.