23:50 18/12/2013 - Πηγή: AEK365

ΚΥΠΕΛΛΟ ΙΤΑΛΙΑΣ-ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16

Γιουβέντους-Αβελίνο: 3-0
Γήπεδο: Γιουβέντους Στάντιουμ

Εύκολη πρόκριση για τη Γιουβεντους που επικράτησε με 3-0 της Αβελίνο και πέρασε στους 8 του Κυπέλλου Ιταλίας.

Η Γιουβέντους μπήκε δυνατά στο ματς και στο 7ο λεπτό ο Τζιοβίνκο έκαβε όμορφη ενέργεια και με σουτ άνοιξε το σκορ, ενώ στο 16΄νετά από σέντρα του Τζιοβίνκο, ο Κάσερες με προβολή έγραψε το 2-0. Στο 29ο λεπτό η κεφαλιά του Κασταλδό σταμάτησε στο δοκάρι του Στοράρι, αλλά στο 35' μετά από εκτέλεση φάουλ του

Τζιοβίνκο, ο Κουαλιαρέλα από κοντά, έγραψε το 3-0.

Στο 59' ο Ντι Μάζι είπε όχι σε σουτ του Κουαλιαρέλα, αλλά στη συνέχεια η «Μεγάλη Κυρία» έριξε στροφές και δεν απείλησε άλλο.

Γιουβέντους: Στοράρι, Κάσερες, Ογκμπόνα, Πελούζο, Μότα (81' Λιχτστάινερ), Παντοΐν, Μαρκίζιο, Ασαμόα (67' Μπούι), Ντε Τσέλιε, Κουαλιαρέλα, Τζιοβίνκο (81' Πέπε).

Αβελίνο: Ντι Μάζι, Ίτσο, Πετσαρίζι, Πιζακάνε, Ντ'Άντζελο, Τόνι (46' Σκιαβόν), Αρίνι (71' Ανγκιούλι), Μιλέζι, Κασταλδό (55' Γκαλαμπίνοφ), Ερέρα.