Έχουν βρει το... κουμπί τους

10:07 9/11/2012 - Πηγή: AEK365

Σικάγο Μπουλς-Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ 91-97

Η Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ έχει βρει τον τρόπο να φεύγει με την νίκη από την έδρα των Σικάγο Μπουλς καθώς τα ξημερώματα επικράτησε για τρίτη φορά στις τελευταίες τέσσερις επισκέψεις της. Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν με 97-91 με τον Κέβιν Ντουράντ στα 35 δευτερόλεπτα να "κλειδώνει" την νίκη με σουτ εκτός ισορροπίας.
Οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες σχεδόν τρία λεπτά πριν το τέλος αλλά τότε η Θάντερ στηρίχτηκε στην ποιότητα των παικτών της και κατάφερε να πάρει την Τρίτη της νίκη σε πέντε παιχνίδια.
Ο Κέβιν Ντουράντ σημείωσε συνολικά 24 πόντους,

οι 8 στην τελευταία περίοδο, ενώ ο Σερζ Ιμπάκα τελείωσε τον αγώνα με 21 πόντους και 9 ριμπάουντ με τον Ράσελ Γουέστμπρουκ να σημειώνει 16 πόντους. Από τους Σικάγο Μπουλς ο Λουόλ Ντενγκ είχε 27 πόντους και ο Ριπ Χάμιλτον 20 ωστόσο σε ακόμα ένα παιχνίδι ήταν αισθητή η απουσία του τραυματία Ντέρικ Ρόουζ.

Μπουλς: Ντενγκ 27, Χάμιλτον 20, Χάινριχ 12, Νοά 9 (13 ριμπ.), Μπούζερ 11 (9 ριμπ.), Μπάτλερ 6, Γκίμπσον 4, Ρόμπινσον 2, Μπελινέλι 2, Μοχάμεντ, Ραντμάνοβιτς.
Θάντερ: Ντουράντ 24, Ιμπάκα 21 (9 ριμπ.), Γουέστμπρουκ 16 (12 ασίστ), Μάρτιν 15, Μέινορ 10, Σεφολόσα 7, Κόλισον 4, Πέρκινς, Ταμπίτ.

Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς-Λος Άντζελες Κλίπερς 90-103

Ο Μπλέικ Γκρίφιν σημείωσε μόλις επτά πόντους αλλά οι Λος Άντζελες Κλίπερς βρήκαν τις λύσεις για να φύγουν νικητές από το Όρεγκον και να επικρατήσουν των Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς με 103-90.
Ο Τζαμάλ Κρόφορντ με 25 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους Κλίπερς έχοντας σημαντική βοήθεια από τους Κρις Πόλ και ΝτεΆντρε Τζόρνταν που σημείωσαν από 21 πόντους ο καθένας με τους Κλίπερς να φτάνουν σε δεύτερη σερί νίκη μετά την επικράτηση επί των Σαν Αντόνιο Σπερς.
Αντίθετα οι Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς ηττήθηκαν για δεύτερη συνεχόμενη φορά με τον Νικολά Μπατούμ να έχει 24 πόντους αλλά με 6/18 σουτ.

Μπλέιζερς: Μπατούμ 23 (9 ριμπ.), Λίλαρντ 16, Όλντριτζ 14, Μάθιους 10, Λέοναρντ 8, Χίκσον 5, Πράις 5, Μπάμπιτ 3, Τζέφρις 2, Φρίλαντ 2, Σμιθ 2, Πάβλοβιτς, Μπάρτον.
Κλίπερς: Κρόφορντ 25, Τζόρνταν 21 (8 ριμπ.), Πολ 21, Γκριν 7, Γκρίφιν 7 (10 ριμπ.), Μπλέντσοου 8, Μπαρνς 5, Τουριάφ 4, Χόλινς 3, Όντομ.