22:00 11/6/2013 - Πηγή: AEK365

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΖΩΝΗ- 9ος ΟΜΙΛΟΣ- 5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ- ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ: 1-1
Γήπεδο: Τσεντράλνι

Μέσα από τα χέρια της έχασε τη νίκη η Φινλανδία, που κόλλησε στο 1-1 με τη Λευκορωσία κι έχασε κι άλλο έδαφος.

Η Φινλανδία ήταν ανώτερη από το πρώτο λεπτό του αγώνα κι αν και στο πρώτο 20λεπτο δε μπόρεσε να απειλήσει, στο 24' ο Ερεμένκο έδωσε στον Πούκι, που άνοιξε τα σκορ. Η Λευκορωσία είχε απείλησε

ένα λεπτό πριν από το γκολ με σουτ του Καλάτσεφ που κόντραρε σε σώματα.

Στην επανάληψη η Φινλανδία έμεινε πίσω και τα πλήρωσε, καθώς στο 85' ο Καλάτσεφ έδωσε στον Βερκόφτσοφ που έφερε στα ίσα το ματς.

ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ: Βερέμκο, Ντραγκούν, Μαρτίνοβιτς (80' Σίτκο), Τρουμπίλο, Βεράτσιλα (46' Κίσλιακ), Βερκόφτσοφ, Ολέκνοβιτς, Χλεμπ, Πουτίλο (64' Μπρεσάν), Ροντιόνοφ, Καλάτσεφ

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ: Μάενπαα, Πάσανεν, Μοϊσάντερ, Χούρμε, Ερμένκο, Χετεμάι, Πούκι (76' Φούρουχολμ), Σπαρβ, Ρινγ, Χαμαλάινεν (83' Αραζουούρι), Ραϊτάλα.