Δύσκολη νίκη για τον Δούκα

21:22 13/9/2013 - Πηγή: AEK365

Με το... δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο τουρνουά «φιλίας» της Νοτίου Ελλάδας ο ΑΣΕ Δούκα, που επικράτησε 21-20 του Ποσειδώνα Λουτρακίου στο κλειστό του Βύρωνα. Η ομάδα των «εκπαιδευτηρίων» έλεγχε το ματς, έχοντας καλή αμυντική λειτουργία κυρίως στο πρώτο ημίχρονο. Ο Ποσειδώνας ήταν καλύτερος στο δεύτερο μέρος (επιμέρους σκορ 11-13), έχοντας κορυφαίο τον Σκρόμπιτς (5 γκολ) και τον τερματοφύλακα Μπάρμπα σε καλή ημέρα (10/24 επεμβάσεις). Η ομάδα της Κορινθίας ισοφάρισε 10-10 στο 32:40 με σερί 5-0 και

14-14 στο 43', αλλά ο Δούκας «ξεκλείδωσε» την άμυνα του Ποσειδώνα με τρία συνεχόμενα γκολ από πίβοτ του Τζανιδάκη (2) και του Αραπακόπουλου και ξέφυγε 17-14 (48'), ενώ και ο Μανουσέλης έδωσε αρκετές λύσεις από την περιφέρεια. Ο Ποσειδώνας πάντως είχε την ευκαιρία να πάρει την ισοπαλία, αλλά στην τελευταία ουσιαστικά επίθεση του παιχνιδιού (περίπου ενός λεπτού) με το σκορ στο 21-20 δεν κατόρθωσε καν να κάνει σουτ, χάνοντας τελικά την μπάλα.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ- ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ 21-20
Τα 5λεπτα: 1-1, 4-1, 6-2, 7-3, 8-5, 10-7 (ημχ.), 11-10, 13-11, 14-14, 17-15, 19-18, 21-20
ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Γιώργος Κρανάκης): Ζαλώνης 1, Γιαννάδης, Μουντζουρίδης, Τόμπρος 1, Τζηράς 2, Τζανιδάκης 2, Ζαμπούνης 2, Μανουσέλης 4, Σαμαράς 3, Χρηματόπουλος, Αιβαλιώτης, Ρηγάτος, Ντούνης 2, Γεωργιάδης, Αραπακόπουλος 2, Ακάλεστος 2.
ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ (Νικος Γραμματικός): Βλαχογεώργος, Σκρόμπιτς 5, Πέρρος 2, Γκίκας, Μουτσάι 1, Μανιουδάκης, Παλαιολόγος, Τσιγκογιαννόπουλος 2, Μπάρμπας, Μελετάκος 2, Σακέλης, Άντρεγιτς, Βασιλειάδης 3, Ρουμελιώτης 3. Διαιτητές: Βήτας- Σκλαβενίτης, δίλεπτα: 4-1, πέναλτι: 0/0-1/2.