Δύσκολα ο Ηρακλής

22:18 2/2/2013 - Πηγή: AEK365

Μετά από συναρπαστικό αγώνα που είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ ο Ηρακλής νίκησε τον Παμβοχαϊκό 3-2 σετ για την 16η αγωνιστική της Volleyleague ΟΠΑΠ διατηρώντας την παράδοση που θέλει τον γηπεδούχο να νικάει στις αναμετρήσεις των δύο ομάδων. Hταν η 7η νίκη για τον Ηρακλή που τον φέρνει ισόβαθμο με την Κηφισιά στην

8η θέση, ενώ ο Παμβοχαϊκός γνώρισε την 6η ήττα του αλλά παρόλα αυτά με τον βαθμό που πήρε «έπιασε» τον Εθνικό στην 2η θέση της βαθμολογίας. Από την ομάδα του Βραχατίου απουσίασε πάλι ο Γιοβάνοβιτς, ενώ ο Καραγιάννης βοήθησε ελάχιστα.

Ο Ηρακλής μετά την απώλεια του 1ου σετ κατάφερε να βελτιώσει την υποδοχή του και με πρωταγωνιστή το νεαρό Σταυρακάκη που αγωνίστηκε και πάλι στη θέση του λίμπερο αντί του τραυματία Κουζούνη κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό του αγώνα και με κορυφαίους του Νοβοσέλατς, Τζιουμάκα να περάσει στην αντεπίθεση μετά το 8-12 του 2ου σετ. Τα σερβίς του Κολτσιάκη χάλασαν την υποδοχή του Παμβοχαϊκού και ο Ηρακλής με σερί 7-0 πέρασε μπροστά 15-11. Από εκεί και πέρα οι «πιτσιρικάδες» του «γηραιού» πίστεψαν στη νίκη.
Καθοριστικό ήταν το 3ο σετ όπου ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε 5-1, 7-2και 12-9 αλλά όπως και στο 2ο σετ ο Ηρακλής γύρισε και πάλι το σκορ. Ισοφάρισε στο 13-13 και έγινε μάχη πόντο πόντο μέχρι το 23-22 για τον Παμβοχαϊκό. Ο Ηρακλής με ένα μπλοκ και δύο κόντρα επιθέσεις του Τζιουμάκα γύρισε το σκορ και επικράτησε 26-24. Στο 4ο σετ ο Παμβοχαϊκός βελτίωσε την υποδοχή του, εκμεταλεύτηκε τον ελαφρύ τραυματισμό του Νοβοσέλατς και πήρε προβάδισμα με 8-4 και 14-8 το οποίο αυτή τη φορά διατήρησε πηγαίνοντας τον αγώνα στο τάι μπρέικ.
Στο 5ο σετ ο Ηρακλής μπήκε πολύ δυνα΄τ και προηγήθηκε 4-0 και 8-3. Ο Παμβοχαϊκός μείωσε σε 8-7 με σερί 4-0 αλλά και πάλι ο Ηρακλής βρήκε τις λύσεις στην επίθεση και στο μπλοκ και έφτασε στην 7η νίκη στο πρωτάθλημα που τον φέρνει ισόβαθμο με την Κηφισιά.

Τα σετ: 18-25, 25-18, 26-24, 16-25, 15-11.

*Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν: 7 άσσοι, 53 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού: 8 άσσοι, 50 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 37 λάθη αντιπάλων.
ΗΡΑΚΛΗΣ (Κράβαρικ): Νοβοσέλατς 1π. (1/3), Χατζηπαραδείσης 6 (2/5, 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Ανδρεάδης 8 (3/7, 5 μπλοκ), Εφραμίδης 15 (13/20, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 58% υπ.), Τζιουμάκας 29 (25/43, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Κολτσιάκης 12 (9/24, 3 άσσοι, 48% υπ.) / Σταυρακάκης (λ. - 47% υπ., 26% άριστες), Τσιάρας 1 (1 μπλοκ), Μπερμπέρογλου, Κυπριανός.
ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Ζαλμάς): Μαντέκας 5π., (3/9, 2 μπλοκ, 36% υπ.), Καλντέιρα 19 (14/32, 2 μπλοκ, 3 άσσοι, 55% υπ.), Τερζής 7 (2/2, 4 μπλοκ, 1 άσσος), Κατσανεβάκης 8 (4/5, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Πανταλέων 10 (7/14, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Μπάκας 19 (17/33, 2 άσσοι) / Δημητρακόπουλος (λ. - 93% υπ., 57% άριστες), Μπεκιάρης 3 (3/5), Δρογκάρης, Παπαδόπουλος, Καραγιάννης.