Διασύρθηκε και έρχεται

20:00 11/9/2011 - Πηγή: AEK365
Πολύ καλό ήταν το ξεκίνημα της Ισπανία στο παιχνίδι καθώς με τον Ναβάρο πρωταγωνιστή προηγήθηκαν με 8-2 στο τρίλεπτο του παιχνιδιού. Οι Γάλλοι στην συνέχεια ξεπέρασαν το αρχικό μούδιασμα και μείωσαν γρήγορα σε 10-9 στο 4'.Το σκορ στην συνέχεια πήγαινε πόντο πόντο με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει με προηγούμενη την Γαλλία με 22-21. Και η δεύτερη περίοδο είχαμε ντέρμπι καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσαν να ξεφύγουν στο σκορ πάνω από τρείς πόντους. Ναβάρο από την μία με 14 πόντους και Σεραφίν από την άλλη με 12 ήταν
οι καλύτεροι του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο. Το πρώτο 20λεπτο τελείωσε με την Ισπανία μπροστά 39-38 και το δεύτερο ημίχρονο προμηνυόταν συγκλονιστικό Η Ισπανία μπήκε αποφασισμένη στο δεύτερο ημίχρονο να καθαρίσει το παιχνίδι. Με σωστές επιλογές στη επίθεση και με τον Γκασόλ να παίρνει προσπάθειες κατάφερε να προηγηθεί στο 24' με 53-40. Οι Γάλλοι που έπιασαν χωρίς τον Πάρκερ δεν φαινόντουσαν να θέλουν πολύ το παιχνίδι ε αποτέλεσμα η ομάδα του Σκαρίολο να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 68-48 και ουσιαστικά να έχει καθαρίσει το παιχνίδι. Το ματς απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Ρούντι να εκτελεί και τους Γάλλους να... κοιτάνε για να φτάσουμε στο τελικό 96-69.