«Δεν σταματάμε εδώ»

00:29 29/3/2014 - Πηγή: AEK365

Χάριν στο 84-62 επί του Παναθηναϊκού η Μπαρτσελόνα συνεχίζει αήττητη στο ΤΟΡ 16 κι ο Τσάβι Πασκουάλ ζήτησε απ' τους παίκτες του ανάλογη συνέχεια.«Είμαστε χαρούμενοι για τη νίκη μας απέναντι σε μία απ' τις καλύτερες ομάδες στη διοργάνωση. Μας επιτρέπει να κοιτάξουμε το μέλλον και να περιμένουμε τον αντίπαλό μας στα playoffs ως πρώτοι του ε' ομίλου. Το καταφέραμε σε ένα δύσκολο κατά πολλούς όμιλο. Είμαστε χαρούμενοι με ό,τι πετύχαμε, νικώντας εντός έδρας και κάνοντας μία πολύ καλή εμφάνιση.

Αγωνιστήκαμε πολύ καλά στην άμυνα, μην επιτρέποντας στον Παναθηναϊκό να κυκλοφορήσει τη μπάλα. Επίσης τα πήγαμε καλά και στην επίθεση, ιδίως απ' τη δεύτερη περίοδο κι έπειτα. Ανοίξαμε τη διαφορά στην τρίτη περίοδο. Είμαστε χαρούμενοι για την πρώτη θέση με 2 αγωνιστικές να απομένουν στο ΤΟΡ 16. Βρισκόμαστε σε πλεονεκτική θέση και πρέπει να συνεχίσουμε αναλόγως, παίζοντας με ομαδικό τρόπο στην άμυνα και μοιράζοντας τη μπάλα στην επίθεση. Φαίνεται εύκολο, αλλά είναι δύσκολο να χρησιμοποιείς 12 παίκτες σ' αυτό το επίπεδο. Κι οι 14 παίκτες μας αποδίδουν σε ικανοποιητικό βαθμό κι οφείλω να 'μαι χαρούμενος γι' αυτό» είπε απ' τη Βαρκελώνη στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του ΤΟΡ 16 της Ευρωλίγκας ο 41χρονος Καταλανός προπονητής.