Δεν έχει τέρμα ο κατήφορος της Ντόρτμουντ

22:58 4/2/2015 - Πηγή: AEK365

BUNDESLIGA-19η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΠΟΡΟΥΣΙΑ ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ-ΑΟΥΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ: 0-1
Γήπεδο: Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ

Νέα ήτα σοκ με 1-0 από την Άουγκσμπουργκ για την Ντόρτμουντ, που αν δεν συνέλθει θα υποβιβαστεί.

Η Ντόρτμουντ είχε τον έλεγχο στο πρώτο μέρος, είχε και τις φάσεις αλλά της έλειψε το γκολ.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στην επανάληψη και στο 50ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με τον Μπομπαντίγια. Στο 64ο λεπτό αποβλήθηκε ο Γιάνκερ της Άουγκσμπουργκ κι όμως στο υπόλοιπο του αγώνα, η Ντόρτμουντ δεν μπόρεσε να σκοράρει.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Βαϊντενφέλερ, Χούμελς, Παπασταθόπουλος, Σμέλτσερ, Σαχίν, Γκροσρόιτζ (60' Σούμποτιτς), Ρόις (72' Μχιταριάν), Γκιντογκάν, Καμπλ (72' Καγκάβα), Ομπαμεγιάνγκ, Ιμόμπιλε

ΑΟΥΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ: Μάνινγκερ Κλάβαν, Φερχέγκ, Γιάνκερ, Μπάιερ, Φόιλνερ, Βέρνερ (62' Καϊουμπί), Χόιμπιεργκ, Μπομπαντίγια (84' Ντούρντιτς), Άλτιντοπ, Γι (65' Κορ)

ΧΕΡΤΑ-ΜΠΑΓΕΡ ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: 0-1
Γήπεδο: Ολυμπιακό στάδιο Βερολίνου

Μεγάλο διπλό με 1-0 πανηγύρισε η Λεβερκούζεν μέσα στην έδρα της Χέρτα.

Ισορροπία στο πρώτο μέρος, με τις δύο ομάδες να μην έχουν πολλές κλασικές ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες.

Στην επανάληψη η Λεβερκούζεν μπήκε πιο δυνατά και στο 49ο λεπτό άνοιξε το σκορ χάρη σε γκολ του Κίσλινγκ. Στο 90ο λεπτό αποβλήθηκε ο Λάνγκαμπ.

ΧΕΡΤΑ: Κραφτ, Λάνγκαμπ, Πέκαρικ (76' Ρόνι), Ν'Ντενγκ, Φαν ντερ Μπεργκ, Λουστενμπέργκερ, Χοσογκάι, Χέγκελερ, Μπέερενς (70' Σουλτζ), Σκίμπερ, Χαραγκούτσι.

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Λένο, Παπαδόπουλος, Χίλμπερτ, Τοπράκ, Μπέντερ, Κάστρο (80' Γιουρτσένκο), Μπελαράμπι (84' Μπένισχ), Τσαλχάνογλου (66' Ρολφες), Κίσλινγκ, Μπέντερ, Βέντελ, Μπραντ.

ΠΑΝΤΕΡΜΠΟΡΝ-ΑΜΒΟΥΡΓΟ: 0-3
Γήπεδο: Benteler-Arena

Μεγάλη νίκη με 3-0 πέτυχε το Αμβούργο κόντρα στην Πάντερμπορν.

Το Αμβούργο μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και μόλις στο 2ο λεπτό ο Φαν ντερ Φάαρτ με πέναλτι έκανε τα 1-0.

Το ίδιο σκηνικό και στην επανάληψη και στο 72ο λεπτό ο Γιάνσεν έκανε το 2-0. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Στίμπερ.

ΠΑΝΤΕΡΜΠΟΡΝ: Κρούζε. Χινεμάιερ, Βέμερ (81' Σαγκλίκ), Τζίγκλερ, Κοτς, Μπακαλόρζ (72' Μέχα), Στοπελκαμπ, Μπρίκνερ, Ρουπ (62' Βράνσιτς), Λάκιτς, Κατσουνγκά.

ΑΜΒΟΥΡΓΟ: Ντρόμπνι, Γιάνσεν, Τζουρού, Βέστερμαν, Ραΐκοβιτς, Μάρκος, Φαν ντερ Φάαρτ (66' Κάταρ), Γίρατσεκ (59' Ντίας), Μίλερ, Στίμπερ, Όλιτς (89' Ρούντνεφς)

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ-ΒΕΡΝΤΕΡ ΒΡ.: 1-2
Γήπεδο: Wirsol Rhein-Neckar-Arena

Σημαντικό διπλό με 2-1 πήρε η Βέρντερ μέσα στην έδρα της Χοφενχάιμ.

Η Βέρντερ πίεσε από το πρώτο λεπτό και μόλις στο 8' ο Ντι Σάντο έκανε το 1-0, ωστόσο στη συνέχεια η Χοφεφνχάιμ ανέβασε στροφές κι έφερε στα ίσα το σκορ στο 34ο λεπτό.

Στην επανάληψη η Βέρντερ μπήκε καλύτερα και στο 52ο λεπτό ο Μπαργκφρέντε έκανε το 2-1.

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ: Μπάουμαν, Μπεκ, Κιμ, Μπίτσακσιτς, Σβέγκλερ (78' Ρούντι), Πολάνσκι, Στρομπλ, Φιρμίνο, Ελιονούσι (65' Μοδέστε), Σζαλάι (65' Σκίπλοκ), Φόλαντ

ΒΕΡΝΤΕΡ: Βολφ, Γκέμπρε Σελασιέ, Βέστεργκάαρντ, Γκάλβες, Μπαρτέλς, Μπαργκφρέντε, Οζτουνάλι (46' Κρόος), Ντι Σάντο (89' Χαΐροβιτς), Σέλκε (81' Στέρνμπεργκ).

ΚΟΛΩΝΙΑ-ΣΤΟΥΤΓΚΑΡΔΗ: 0-0
Γήπεδο: RheinEnergieStadion

Χωρίς νίκη σε ακόμη ένα ματς η Στουτγκάρδη, που κόλλησε στο 0-0 με την Κολωνία και παρέμενε στη ζώνη του υποβιβασμού.

Πολύ κακό το πρώτο μέρος, με τις δύο ομάδες να μην έχουν σχεδόν καμία ευκαιρία μπροστά από τις δύο εστίες.

Το ίδιο σκηνικό και στην επανάληψη με το μηδέν να έρχεται ως φυσικό επακόλουθο.

ΚΟΛΩΝΙΑ: Χορν, Μαρόχ, Ολκόφσκι, Χέκτορ, Βίμερ, Χάλφαρ, Λέμαν, Πέτσκο (59' Φίνε), Ρίσε Φογκτ (59' Γκέρχαρντ), Ουζά (76' Οζάκο).

ΣΤΟΥΤΓΚΑΡΔΗ: Ουλράιχ, Κλάιν, Σβάαμπ, Ναϊντερμάιερ, Μπαουμγκάρτλινγκερ, Χλούσεκ, Γκέντερ, Σαραρέρ (63' Βέρνερ), Ρομέου, Λάιτνερ (90' Μαξίμ), Χάρνικ (87' Ιμπίσεβιτς)