Δεύτερος ο Άρης

20:52 24/11/2012 - Πηγή: AEK365

Αν και έχασε το πρώτο σετ, ο Άρης επικράτησε με 3-1 σετ της Λαμίας και σκαρφάλωσε προσωρινά στη 2η θέση της βαθμολογίας (ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης αγωνίζεται τη Δευτέρα κόντρα στον Ολυμπιακό).

Τα δύο πρώτα σετ του αγώνα ήταν βγαλμένα από τον ίδιο σεναριογράφο, μόνο που είχε διαφορετικούς πρωταγωνιστές.

Στο πρώτο ο Άρης,

με βασικό τον Νικηφορίδη αντί του τραυματία Ριζόπουλου (πρόβλημα στη μέση) προηγήθηκε με 21-17, η Λαμία πήρε την αλλαγή κι ο Στιβ Χαντ πήγε στο σερβίς με τον Καναδό να κερδίζει δύο άσους, να χαλάει ισάριθμες φορές την υποδοχή του Άρη και σε συνδυασμό με τα λάθη των γηπεδούχων οι Ρουμελιώτες με συνολικά σερί 0-8 (!!!) πήραν το σετ.

Η Λαμία στο β' σετ μετά από ένα αμφίρροπο ξεκίνημα (7-8, 16-15) προηγήθηκε 16-20, ωστόσο ο Άρης την πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα. Από τη μια τα σερβίς του Κυριακίδη (5 άσοι συνολικά) και από την άλλη η είσοδος του Ντίνα (σε δύο σετ και κάτι είχε 7 πόντους από μπλοκ) έφεραν τον Άρη μπροστά με 21-20 και τελικά το σετ πήγε στους γηπεδούχους.

Μάλιστα η συνέχεια ήταν πιο εύκολη για την ομάδα του Γιώργου Γιάτση, αφού χάλασε την υποδοχή των φιλοξενούμενων και πήρε χωρίς δυσκολίες το τρίποντο.

«Ήταν μια σημαντική νίκη αφού είχαμε και το ξαφνικό πρόβλημα με τον Ριζόπουλο. Στο πρώτο σετ ο Χαντ ρίσκαρε πολύ στο σερβίς και μας δυσκόλεψε, αλλά ευτυχώς αντιδράσαμε και στη συνέχεια έχοντας υψηλό ποσοστό στην αλλαγή από τους ακραίους και τον διαγώνιο, αλλά και μεγάλη βοήθεια στο μπλοκ από τον Ντίνα, πήραμε τη νίκη και συνεχίζουμε», δήλωσε ο Γιώργος Γιάτσης ενώ ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος σημείωσε από την πλευρά του: «Στα δύο πρώτα σετ παίξαμε ικανοποιητικά, αλλά μετά βγήκαμε εκτός ρυθμού, αφού μπλόκαρε η υποδοχή μας και δεν καταφέραμε να κάνουμε το παιχνίδι μας. Δείχνουμε μια αστάθεια κάποιες φορές κι αυτό πληρώσαμε και σήμερα».

σετ: 21-25, 25-23, 25-20, 25-19
Άρης (Γιάτσης): Κυριακίδης 16 (11/21 επ., 5 άσοι, 53% υπ. - 18% άριστες), Γκιρτζίκης 8 (4/8 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Μποζίδης 2, Κιόσης 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Τζελάτης 22 (18/24 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Νικηφορίδης 21 (18/27 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 77% υπ. - 54% άριστες), Μπαμπαλιούτας -λ (81% υπ. - 76% άριστες) / Τσομπάνογλου -λ, Χαριτωνίδης, Ντίνας 11 (4/8 επ., 7 μπλοκ), Ωρολογάς.
ΓΣ Λαμία (Ανδρεόπουλος): Χριστοφορίδης 8 (7/12 επ., 1 μπλοκ), Κόμελ 16 (13/21 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 52% υπ. - 30% άριστες), Χαντ 10 (7/21 επ., 3 άσοι, 57% υπ. - 30% άριστες), Δημητριάδης 1, Φίλιπας 19 (18/27 επ., 1 μπλοκ), Σφενδυλάκης 8 (5/6 επ., 3 μπλοκ), Γκούζντα -λ (33% υπ. - 19% άριστες)/ Δραγκίδης, Γιαννέλης, Καρβούνης