Δευτεραθλητής ο Πιλάλης!

18:41 29/4/2013 - Πηγή: AEK365

Την δεύτερη θέση στην κατηγορία της Α΄ Δημοτικού στο 25ο Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα κατέλαβε ο σκακιστής της ΑΕΚ Ερνέστος Πιλάλης. Ο Ερνέστος τον Φλεβάρη είχε αναδειχθεί πρωταθλητής Νότιας Αθήνας με 5 νίκες σε 5 αγώνες και προκρίθηκε στα τελικά της Αττικής που παίχθηκαν στις αρχές του Απρίλη. Εκεί αναδείχθηκε πρωταθλητής Αττικής με 7 νίκες σε 7 αγώνες και πήρε πρόκριση για τα τελικά του Πανελλήνιου
Πρωταθλήματος που παίχθηκαν χθες και σήμερα

στην Ερέτρια. Εκεί πέτυχε 7 νίκες, μια ισοπαλία και μια ήττα και αναδείχθηκε δευτεραθλητής Ελλάδας στην Α΄Δημοτικού. Πρώτος με 8 νίκες αναδείχθηκε ο Αντώνης Βυζιράκης του ΣΑ Χανίων. Στην τελική φάση του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος αγωνίσθηκαν 63 μαθητές και μαθήτριες της Α΄ Δημοτικού
απ΄όλη την Ελλάδα, ενώ στις προκριματικές φάσεις συμμετείχαν περίπου 1500 παιδιά αυτής της τάξης.