22:00 27/11/2014 - Πηγή: AEK365

EURΟPA LEAGUE-12ος ΟΜΙΛΟΣ-5η αγωνιστική

ΛΟΚΕΡΕΝ-ΛΕΓΚΙΑ: 1-0

ΓΗΠΕΔΟ: Daknamstadion

Η Λόρεν πήρε τη νίκη με 1-0 απέναντι στη Λέγκια αλλά αποκλείστηκε καθώς τρίποντο πήρε και η Τραμπζονσπόρ. Η Λέγκια είχε ήδη προκριθεί. Παρότι μπήκαν πολύ δυνατά οι Πολωνοί δέχθηκαν γκολ νωρίς καθώς στο 7' ο Βάνεκεν έκανε από κοντά το 1-0. Το παιχνίδι ήταν ανοιχτό με πολλές φάσεις αλλά δεν σημειώθηκε άλλο γκολ.

ΛΟΚΕΡΕΝ: Μπαρί, Σολτζ, Οντόι, Μάριτς, Γκαλίτσιος, Οβερμέιρε, Πέρσονς, Βανάκεν, Πατόσι (86'Ρεμάκλ), Ντούτρα (90'Ντέσερς), Ντε Πο.

ΛΕΓΚΙΑ: Κούτσιακ, Γιοντλόβιετς, Αστίθ, Ρζέζνιτσακ, Μπροζ, Γκιγιέρμε, Ντούντα, Βρντόλιακ, Κούχαρτσικ, Κοσέσκι (46'Ζίρο), Σα (63'Σαγκανόφσκι).

ΤΡΑΜΠΖΟΝΣΠΟΡ-ΜΕΤΑΛΙΣΤ: 3-1

ΓΗΠΕΔΟ: Χουσεΐν Αβνί Ακέρ

Στην επόμενη φάση πέρασε η Τραμπζονσπόρ που επικράτησε 3-1 της Μέταλιστ και λόγω των καλύτερων αποτελεσμάτων πέταξε εκτός τη Λόκερεν. Ο Μπελκαλέμ άνοιξε το σκορ στο 36' όμως η Μέταλιστ ισοφάρισε με τον Χομένικου στο 68'. Οι Τούρκοι όμως "χτύπησαν" στα τελευταία λεπτά. Ο Σεφά έκανε το 2-1 στο 87' και στις καθυστερήσεις ο Γιλμάζ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

ΤΡΑΜΠΖΟΝΣΠΟΡ: Οζτούρκ, Μποσίνγκουα, Μετζανί, Μπελκαλέμ, Παπαδόπουλος, Ερντογκάν, Εκίτσι, Αϊντόγκντου (59'Φατίκ Ατίκ), Καρντόσο (59'Γιλμάζ), Γουάρις (89'Νιζάμ), Γιαταμπαρέ.

ΜΕΤΑΛΙΣΤ: Γκοριάνοφ, Βιγιάγκρα (84'Μπομπάτ), Τορσιλιέρι, Πσενίτσνικ, Γκεγιέ, Κρασνοπιόροφ, Τκατσούκ, Κομπίν, Ρεμπένοκ (88'Οσμάν), Χομένιουκ, Γιάγια.