Χρυσός ο Μαρτασίδης

19:37 5/12/2012 - Πηγή: AEK365

Ο 20χρονος αθλητής έκλεψε την παράσταση στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κάτω των 23 ετών στο Ισραήλ, αφού ανέβηκε δύο φορές στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου για την κατηγορία των 77 κιλών. Ο αθλητής του Ηρακλή Καβάλας με 336 κ. ήταν νικητής στο σύνολο, ενώ με 190 κ. στο ζετέ βελτίωσε το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ (188 κ. από το φετινό Πανελλήνιο πρωτάθλημα) και ήταν βέβαια πρώτος, ενώ με 146 κ. πήρε την έκτη θέση στο αρασέ.

«Επειτα από το ρεκόρ στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα είχα ανεβασμένη ψυχολογία. Ηρθα

εδώ με στόχο το βάθρο και γιατί όχι το χρυσό μετάλλιο. Χαίρομαι που τα κατάφερα. Με αυτό παίρνω κουράγιο για το μέλλον», είπε ο Μαρτασίδης.

Τη χαρά του βέβαια δεν έκρυβε ούτε ο Πύρρος Δήμας. «Ηταν το καλύτερο δώρο Χριστουγέννων για την άρση βαρών. Γιατί μας δίνει κουράγιο να συνεχίσουμε. Το όνειρο να επαναφέρουμε σταδιακά την άρση βαρών εκεί όπου ήταν αρχίζει να αποδίδει καρπούς», είπε ο πρόεδρος της ομοσπονδίας, ενώ ο Βαλέριος Λεωνίδης τόνισε πως ο Μαρτασίδης «Εδωσε και την ψυχή του για αυτή τη νίκη».