Χέρι-χέρι στην κορυφή Λανούς, Μπόκα (VIDEO)

11:40 13/9/2011 - Πηγή: AEK365
APERTURAΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗΣ 6η αγωνιστική Αλλαγή φρουράς στην κορυφή της Apertura με την Λανούς και την Μπόκα Τζούνιορς να μοιράζονται το ρετιρέ της βαθμολογίας μετά την συμπλήρωση της 6ης αγωνιστικής. Η Λανούς, αποδίδοντας εξαιρετικά, πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Αρχεντίνος Τζούνιορς συντρίβοντας την με 4-0. Στο 38ο λεπτό ο, πρώην παίκτης του Άρη, Ρεγκέιρο έδωσε το προβάδισμα για την Λανούς με τα άλλα τρία γκολ να σημειώνονται στο τελευταίο δεκάλεπτο με τους Παβόνε (79'), Γκονζάλες (81') και Βαλέρι (88'). Στο "Μπομπονέρα" η Μπόκα
Τζούνιορς με γκολ του Ερβίτι στο 75ο λεπτό επικράτησε της Σαν Μαρτίν με 1-0 και βρέθηκε και εκείνη στην κορυφή με 4 νίκες και 2 ισοπαλίες. Αντιθέτως, η Ατλέτικο Ραφαέλα υποχώρησε στην τρίτη θέση καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη μέσα στην έδρα της χωρίς τέρματα με την Νιούελς Ολντ Μπόις. Τέλος μετά από έξι αγωνιστικές, η πρωταθλήτρια Βελέζ Σάρσφιλντ συνεχίζει να προβληματίζει με την αγωνιστική της εικόνα μετά και από την νέα ήττα, αυτή την φορά από την Ουνιόν Σάντα Φε με 1-0. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημείωσε ο Ροζάλες τρία λεπτά πριν το τέλος με την Βελέζ να βρίσκεται στην 10η θέση της βαθμολογίας. Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής στην Apertura Ατλέτικο Ραφαέλα-Νιούελς Ολντ Μπόις 0-0 Κολόν Σάντα Φε-Σαν Λορέντζο 3-1 Γοδόι Κρους-Ολ Μπόις 6-1 Εστουδιάντες-Τίγκρε 1-3 Ρασίνγκ Κλουμπ-Ολίμπο 1-0 Μπάνφιλντ- Αρσενάλ Σαραντί 0-1 Μπελγράνο-Ιντεπεντιέντε 2-0 Μπόκα Τζούνιορς-Σαν Μαρτίν 1-0 Βελέζ Σάρσφιλντ-Ουνιόν Σάντα Φε 0-1 Αρχεντίνος Τζούνιορς-Λανούς 0-4