Χατ-τρικ ο Ιγκουαΐν, θρίαμβος για Αργεντινή (VIDEO)

08:20 8/10/2011 - Πηγή: AEK365

Με τον Γκονζάλο Ιγκουαΐν να πετυχαίνει τρία γκολ η Αργεντινή επικράτησε στο Μπουένος Άιρες της Χιλής με 4-1 στην πρεμιέρα της προκριματικής φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου το 2014. Ο επιθετικός της Ρεάλ Μαδρίτης έδωσε το προβάδισμα στην Αργεντινή μόλις στο 8ο λεπτό με τον Λιονέλ Μέσι να κάνει το 2-0 στο 26ο λεπτό. Στην επανάληψη, ο Ιγκουαΐν πέτυχε άλλα δυο γκολ (52', 63') διαμορφώνοντας το τελικό 4-0.

Με δυο γκολ

του Γκερέρο στο 47ο και 73ο λεπτό το Περού επικράτησε της Παραγουάης με 2-0 και ξεκίνησε με το... δεξί τις υποχρεώσεις της στον όμιλο της Λατινικής Αμερικής.

Η Ουρουγουάη επικράτησε της Βολιβίας με 4-2 με τον Λουίς Σουάρες να ανοίγει το σκορ για τους γηπεδούχους στο τέταρτο μόλις λεπτό αλλά την Παραγουάη να ισοφαρίζει στο 18ο λεπτό με τον Καρντόζο. Η Ουρουγουάη πήρε ξανά το προβάδισμα στο 26ο λεπτό με τον Λουγκάνο για να έρθει ο Καβάνι εννιά λεπτά αργότερα να κάνει το 3-1. Στην επανάληψη, ξανά ο Λουγκάνο έκανε το 4-1 για να διαμορφώσει το τελικό 4-2 ο Μάρτινς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι τέσσερα λεπτά πριν το τέλος.
Με ένα γκολ του Αγιαβί στο 15ο λεπτό και ένα του Μπενίτες στο 28ο το Εκουαδόρ επικράτησε 2-0 της Βενεζουέλας.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής για την προκριματική φάση του Μουντιάλ στην Λατινική Αμερική
Αργεντινή-Χιλή 4-1
Περου-Παραγουάη 2-0
Ουρουγουάη-Βολιβία 4-2
Εκουαδόρ-Βενεζουέλα 2-0
Ρεπό: Κολομβία
Η επόμενη αγωνιστική διεξάγεται στις 11 Οκτωβρίου και περιλαμβάνει τις αναμετρήσεις