Χαμένη στο θρίλερ της Κυψέλης η ΑΕΚ

22:17 24/1/2014 - Πηγή: AEK365

Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να περάσει νικηφόρα από την Κυψέλη, καθώς γνώρισε απρόσμενη ήττα από τον Παναθηναϊκό, σε ένα ντέρμπι που μπορεί να χαρακτηριστεί θρίλερ αν υπολογίσουμε ότι κράτησε ζωντανό το ενδιαφέρον για σχεδόν δυο ώρες. Συγκεκριμένα, η Ένωση ηττήθηκε με 3-2 σετ από τους «πράσινους» για την 14η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Volleyleague και το μόνο που κρατάει είναι ο βαθμός. Ενώ, οι γηπεδούχοι για πρώτη φορά φέτος φιγουράρει στην 11η θέση της βαθμολογίας

αφήνοντας τελευταία την Παναχαϊκή με έναν αγώνα λιγότερο.

Το ματς

Η ΑΕΚ ξεκίνησε θετικά και με καλή υποδοχή και μπλοκ βρέθηκε να παίρνει μικρό προβάδισμα (14-17), η πίεση του Παναθηναϊκού όμως, έκανε το ματς ντέρμπι (25-25), με τους «κιτρινόμαυρους», όμως να δείχνουν πάθος και ενέργεια και να φτάνουν στο 29-27 και το 1-0 στα σετ.
Στη συνέχεια, οι «πράσινοι ανέβασαν την απόδοσή τους κι εκεί έγινε ένα πραγματικό ντέρμπι, αφού και οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα, και πήγαιναν χέρι χέρι. Οι γηπεδούχοι στα πιο κρίσιμα σημεία έδειξαν ψυχραιμία κι έτσι έφτασαν στην ισοφάριση (1-1 σετ).
Στο τρίτο σετ η Ένωση δεν παρουσιάστηκε όπως θα έπρεπε και η νωθρή της εικόνα έδωσε το δικαίωμα στον Παναθηναϊκό να κάνει το παιχνίδι του, και παρά την αντίδραση της ομάδα του Φλαούνα, έφτασε τελικά στο 2-1 σετ.
Το τέταρτο σετ εξελίχθηκε σε θρίλερ λίγο πριν το τέλος του, καθώς αν και η ΑΕΚ είχε πάρει ένα μικρό προβάδισμα, οι «πράσινοι« κατάφεραν να κάνουν ένα σερί, το οποίο όμως δεν πτόησε την ΑΕΚ της Καρδιάς με αποτέλεσμα να φτάσει στην κατάκτηση του σετ και να στείλει το ματς στο ται μπρεικ.
Εκεί, παρουσιάστηκε η ίδια εικόνα. Οι δύο ομάδες πάλευαν αρκετά, η Ένωση δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που της δόθηκαν να τελειώσει το ματς και έδωσε τη δυνατότητα στον Παναθηναϊκό να φτάσει στη νίκη.

Τα σετ: 27-29, 25-22, 27-25, 29-31,20-18.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Καλμαζίδης): Γκάλιτς 21π (19/40 επ, 2 μπλοκ, 46% υπ - 33% άριστες), Στιβαχτής 4 (1 άσσος, 3 μπλοκ), Αμορόσο 10 (6/13 επ, 4 μπλοκ), Μουρ 14 (6/11 επ, 2 άσσοι, 6 μπλοκ), Μπέλλος 22 (18/41 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Καριπίδης 16 (14/42 επ, 2 μπλοκ, 46% υπ - 39% άριστες) / Κουρούπης (λ, 71% υπ - 53% άριστες), Λιόντας, Καπίρης, Μανιόπουλος, Μαδούρας, Πολυχρονιάδης (45% υπ - 36% άριστες).

ΑΕΚ (Άκης Φλαούνας): Μαντέκας 11π (9/26 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 52% υπ - 32% άριστες), Τόρρες 16 (11/18 επ, 5 μπλοκ), Κατσανεβάκης 11 (4/16 επ, 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Κρέτσης 1 (1 μπλοκ), Παγιάν 20 (17/41 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πέτρογλου 27 (24/39 επ, 3 μπλοκ, 71% υπ - 35% άριστες) / Αχιλλεόπουλος (λ, 38% υπ - 21% άριστες), Νοβοσέλατς 2 (2 μπλοκ), Αλεξίου 4 (3/6 επ, 1 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 2 (1/2 επ, 1 άσσος, 57% υπ - 57% άριστες), Παπαδόπουλος 2 (1/2 επ, 1 άσσος).