Μπόκα σε απόσταση αναπνοής (VIDEO)

13:25 30/3/2015 - Πηγή: AEK365

Στο "Μπομπονέρα", η Μπόκα Τζούνιορς ήταν θεαματική και αποτελεσματική επικρατώντας με 3-0 της Εστουδιάντες χάρη σε τρία πανέμορφα γκολ. Πλέον, η Μπόκα είναι ένα βαθμό μακριά από τη πρωτοπόρο Σαν Λορένζο.
Στο 39' ο Κριστιάν Έρμπες άνοιξε το σκορ και δυο λεπτά αργότερα ο Πάμπλο Οσβάλντο διπλασίασε τα τέρματα της Μπόκα Τζούνιορς σκοράροντας για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι πρωταθλήματος. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Φράνκο Κριστάλδο στο 79ο λεπτό. Η Εστουδιάντες έπαιζε με εννέα παίκτες

από το 68' καθώς αποβλήθηκαν οι Αγκιρεγκαράι (64') και Αουσκούι (68').
Η Ρίβερ Πλέιτ προηγήθηκε 2-0 στο ημίχρονο στην έδρα της Χιμνάσια Λα Πλάτα, ισοφαρίστηκε στην επανάληψη αλλά τελικά πήρε τη νίκη στο 88ο λεπτό. Στο πρώτο μέρος, οι γκάφες του τερματοφύλακα της Χιμνάσια Λα Πλάτα έδωσαν την ευκαιρία στον Φερνάντο Καβενάγκι (33') και Αουγκούστο Σολάρι (38') να κάνουν το 0-2 για τη Ρίβερ. Στην επανάληψη, ο Μαξιμιλιάνο Κορονέλ στο 54ο λεπτό και ο Ιγνάσιο Φερνάντες στο 72' ισοφάρισαν για τη Χιμνάσια αλλά στο 88ο λεπτό η Ρίβερ Πλέιτ πέτυχε το γκολ της νίκης στο 88' με τον Ροντρίγκο Μόρα.
Η Ρίβερ Πλέιτ βρίσκεται στη τέταρτη θέση και παραμένει αήττητη μαζί με Μπόκα Τζούνιορς και Ροσάριο Σεντράλ.

Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής:

Κίλμες - Σαρμιέντο 0-4 (3' Τόμπιας Φιγκερόα, 41' Ντανιέλ Ντελγάδο, 46' και 81' Χερβάσιο Νούνιες)

Ροσάριο Σεντράλ - Κολόν Σάντα Φε 1-1 (12' πέν. Μάρκο Ρουμπέν / 10' Μπράιαν Ρομέρο)

Ολίμπο - Ατλέτικο Ραφαέλα 0-0

Μπάνφιλντ - Ουρακάν 1-0 (48' Νικολάς Μπερτόλο)

Γοδόι Κρους - Ιντεπεντιέντε 2-2 (26' Χουάν Γκάρο, 58' Λεάντρο Φερνάντες / 2' Κλαούντιο Ριάνιο, 46' Ντιέγκο Ροντρίγκες)

Σαν Λορένσο - Λανούς 4-0 (40' και 47' Μάουρο Μάτος, 58' πέν. Χούλιο Μπουφαρίνι, 85' Μαρτίν Καουτερούσιο)
Κρουσέρο ντελ Νόρτε - Τέμπερλεϊ 1-0 (28' Φάμπιο Βάσκες)

Μπελγκράνο - Νιούελς Ολντ Μπόις 2-0 (31' Φερνάντο Μάρκες, 63' Χόρχε Βελάσκες)

Ράσινγκ Κλουμπ - Σαν Μαρτίν 2-0 (8' Γκουστάβο Μπόου, 35' Ντιέγκο Μιλίτο)

Μπόκα Τζούνιορς - Εστουδιάντες 3-0 (39' Κριστιάν Έμπες, 41' Πάμπλο Οσβάλντο, 79' Φράνκο Κριστάλδο)

Ουνιόν Σάντα Φε - Βέλες Σάρσφιλντ 1-0 (11' Βίκτορ Μαλκόρα)

Χιμνάσια Λα Πλάτα - Ρίβερ Πλέιτ 2-3 (54' Μαξιμιλιάνο Κορονέλ, 72' Ιγνάσιο Φερνάντες / 33' Φερνάντο Καβενάγκι, 38' Αουγκούστο Σολάρι, 88' Ροντρίγκο Μόρα)